Търсенето на електрически превозни средства нараства бързо в целия свят, макар в последната година то да бележи сериозен спад. Според последните данни от проучване на Accenture повече от 50% от шофьорите планират да преминат към електрически превозни средства през следващите 10 години.
Особен ентусиазъм се наблюдава в Китай, където 65% от анкетираните смятат, че бъдещето принадлежи на електрическите автомобили. Това е значително повече, отколкото в Германия, например, където само 37% от шофьорите подкрепят това мнение. У нас процентът е още по-малък - 20.
Но глобалните тенденции, както знаем, не се определят от нас, а от пазари, като Китай и САЩ, които са лидерите по електрификация в автомобилния сектор. Китай остава безспорен лидер на пазара на електрически автомобили. Тук почти половината от тези, които все още не притежават електрически автомобил, планират да закупят такъв през следващите 5 години.
В същото време в САЩ, които са на второ място в този сегмент, 54% от шофьорите са готови да преминат на електрически автомобил, а само 11% са категорично против подобна промяна. Интересно е, че американските шофьори, както и китайските, отбелязват нарастващ интерес към електрическите автомобили.
Това се дължи както на нарастването на екологичното съзнание, така и на значителното разширяване на инфраструктурата за зареждане на електрически автомобили. Има и нови изисквания към електротранспорта. Преди това основните аргументи в полза на електрическите автомобили бяха екологичността и издръжливостта.
Но сега купувачите имат други приоритети. Съвременните собственици на автомобили все повече оценяват надеждността, безопасността и все по-достъпната цена. Големият пробег с едно зареждане, скоростта на зареждане и наличието на необходимата инфраструктура са сред ключовите фактори, влияещи върху решението за покупка.
Разширяването на моделната гама също играе роля. Електрическите автомобили вече не са елитен сегмент на пазара. Производителите предлагат все по-достъпни модели, което ги прави привлекателни за широк кръг потребители, което пък се отразява на мнението на европейците, 45 процента от които смятат, че до десет години ще карат електромобил.
Благодарение на това електромобилите постепенно стават част от ежедневието, а не просто лукс за богатите собственици на автомобили. През последните години технологиите се подобряват, което прави възможно намаляването на производствените разходи и повишаването на надеждността на електрическите автомобили.
И навлизането им в нашия живот вече е реалност. Всяка година електрическите автомобили стават все по-голяма част от нашата реалност. Напредъкът в тази област показва, че преминаването към електрически транспорт не е просто модна тенденция, а необходимост, продиктувана от грижата за околната среда и пестенето на ресурси.
Очаква се броят на електрическите автомобили по пътищата да нарасне значително през следващото десетилетие ипрез 2035 година електромобилите ще се изравнят по брой с колите с ДВГ. Производителите към момента работят активно за намаляване на разходите и подобряване на характеристиките на своите ел. модели, но дали тази тендеция ще се превърне в реалност - предстои да разберем.