Френският президент Франсоа Оланд се обяви за отмяна на международните санкции срещу Русия в навечерието на срещата в Астана между държавните глави на Русия, Украйна, Франция и Германия по повод на украинската криза.
В интервю за радио France Inter Оланд заяви, че въведените след присъединяването на Крим санкции трябва да отпаднат, ако в ситуацията се наблюдава прогрес, и че Владимир Путин вече е заплатил достатъчно скъпо за действията си в Източна Украйна. Той се изказа за диалог с Русия и изрази оптимизъм по отношение на предстоящата среща на 15 януари в Астана.
Според президента на Франция, Кремъл не е заинтересован от анексия на Източна Украйна. "Господин Путин няма намерение да анексира Източна Украйна. Сигурен съм. Той самият ми каза това. Но той иска да запази влиянието си. Перспективите за членство на Украйна в НАТО не го устройват. Той не иска да вижда подразделения на НАТО по границите си“, коментира Оланд.
Той обърна внимание на факта, че военният конфликт в Донбас се развива на 3-4 часа път от Париж и Европа не може да остане безучастна в тази ситуация. „Ние трябва да говорим ясно с Путин какво искаме и какво не“, отбеляза той, напомняйки, че Русия изпитва натиск от наложените икономически санкции и намаляването на световните цени на петрола. „Тази криза не е особено добра и за Европа“, категоричен бе той.
Изявленията на френския президент Франсоа Оланд са негово лично мнение, заяви на брифинг в Европейската комисия представителката на външнополитическата служба към ЕС Катрин Рей.
Срещата на 15 януари в Астана в „нормандски формат“ (Украйна, Русия, Франция, Германия) бе анонсирана от държавния глава на Украйна Петро Порошенко на 29 декември миналата година. Кремъл засега официално не е обявил намеренията на президента Путин.
Първият пакет от икономически санкции срещу Москва и отделни руски граждани бяха обявени от Европейския съюз и САЩ още през март 2014 г. след анексията на Крим. Ограничителните мерки засягат енергийния, финансовия и военния сектор. В отговор на тях Русия ограничи вноса на редица селскостопански продукти от страните, въвели санкции: САЩ, държавите от ЕС, Канада, Австралия и Норвегия. Беше съставен и черен списък на европейски граждани, на които е забранен достъп до територията на Русия.