“Южен поток България” продължава да работи. Това съобщи изпълнителният директор на проекта Димитър Гогов пред БНТ.
Единствената цел на екипа и ръководството е да бъдат остойностени вложените средства в проекта.
Практически “Южен поток” не се строи, защото не е започнало реалното строителство, но се извършват се работи, които да доведат до окончателно получаване на разрешение за строителство, уточни Гогов.
Въпреки че проектът е прекратен на политическо ниво, има процедури, които не могат да бъдат спрени. Това е изкупуване на сервитутни права, започнати процедури от 37 общини. В момента екипът работи по тези въпроси, обясни Гогов.
Проектът ще се строи, докато двамата акционери вземат решение, че минават към друг етап от развитието на “Южен поток”.
По „Южен поток” в България работят две дружества - „Южен поток България”, в което Българския енергиен холдинг и руската „Газпром” имат равни дялове, и „Южен поток Транспорт”, в която страната ни не участва като акционер, но на която издава разрешителни за строителство.
10 хиляди лв. е средната заплата в „Южен поток” България, а минималната заплата за специалисти е 4000 лв., показа справка в Търговския регистър, цитирана от "Труд".
В „Южен поток България” страната ни е внесла до момента близо 200 млн. лева.
Въпреки еднозначното изявление на президента на Русия Владимир Путин за отказа от „Южен поток” в полза на строителството на алтернативна тръба към Турция, българите продължават реализацията на проекта, пише и руското издание "Взгляд".