Отидете към основна версия

4 003 20

Ниските цени на петрола могат да доведат до демокрация

  • петрол-
  • ниски-
  • демокрация-
  • цени

Три от най-големите страни - производителки на петрол – Русия, Венецуела и Саудитска Арабия се договориха във вторник да замразят добива на петрол при условия, че и другите големи производители направят същото. Тази крачка за манипулиране на пазара е отчаян опит да се задържат цените на петрола, които през последните две години паднаха със 70 процента. Но той е показателен и в друго отношение. Трите страни, които си позволиха да попаднат в силна зависимост от единствената експортна суровина, се оказаха сред тези, които имат най-голяма необходимост от политически и икономически реформи, пише „Крисчън сайънс монитър“.

Според вестника някои страни като Норвегия и Боливия успешно минаха такива „подводни камъни“ от лесни пари от продажбата на полезни изкопаеми като корупция, неразумни разходи и авторитарно управление.

В същото време авторитарните управници в Русия, Венецуела и Саудитска Арабия се опитват да извършват някакви реформи. Русия планира да съкрати с 10 процента от публичните разходи. Саудитска Арабия дава да се разбере, че тя може да позволи на частните инвестиции в петролната компания на Кралство, Aramco. И президентът на Венецуела Николас Мадуро чувства спешната нужда от реформи в икономиката.

Както петролното проклятие има начало, така то може да има и край, прогнозира Майкъл Рос, авторът на книгата „Петролното проклятие: как доходите от петрола мога да влияят върху развитието на държавите. Като се имат предвид, че много експерти прогнозират запазването на ниската цена на петрола в продължение на много години, е възможно светът да види как повече богати на ресурси страни ще започнат проучвателни работи за необходимата реформа на държавното управление, коментира „Крисчън сайънс монитър".

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини