Европейската комисия ще подкрепи усилията на България за изграждането на газовия хъб "Балкан". Това заяви евкокомисарят по климата и енергетиката Мигел Канете днес след срещата си с премиера Бойко Борисов.
Канете уточни, че България има шанс да стане регионален газов лидер. Целта на европейската комисия е да диверсифицира източниците на природен газ, за да не се повторят кризите от 2005 и 2009-та година, каза той.
"Енергетиката е приоритет не само за ЕК, но и за България. България е ключова държава в европейската енергийна система и също така в Централна и Източна Европа, затова аз съм изключително доволен от работата, която успяхме да свършим от миналата година насам. България има изключително силен потенциал да се превърне във връзка със създаването на газовия хъб "Балкан" и има потенциал да развие изключително мощен газов хъб", заяви Канете.
„Създаването на интерконектор е трудно нещо, а ние успяхме да стартираме и почти финализираме 14 проекта от общ интерес, свързани с енергетиката”, отбеляза още Канете.
Борисов от своя страна пък посочи, че достъп до газовия хъб може да има и за руски природен газ, ако се изпълняват условията и правилата на ЕС.
„Ключовата дума в изказването на комисар Калете е „доверие”. Преди година нямаше доверие – тогава се опитваха да излъжат ЕК и нищо не се получаваше”, заяви Борисов.
"Това, което беше мечта или, дето се вика, на шега, даже Томислав Дончев го кръсти "Балкан", никой не го вярваше. Ние направихме така, че този проект да стане европейски проект и пред нас, пред България, да стои ЕК. Всичко, което правят екипите, се съгласува, знае, оценява и, както добре чухте, той не е насочен и срещу Русия. Комисарят ясно каза - ако се спазват европравилата, които трябва да се спазват от всички, е добре дошъл в този газов хъб“, каза премиерът.
За успешното осъществяване на проекта се разчита на изграждането на газовите връзки с Гърция, Сърбия и Румъния.
„Плюс нашите находища, плюс това, което през интерконектора през Гърция и от други места, които в момента изграждаме, на практика ние правим един голям пазар, защото ако една стока минава само в една посока, то не е пазар. Когато можем да си търгуваме газа с Гърция, Турция, Румъния, Македония и изобщо в целия регион, и нашите тръби са достъпни до всеки, който иска да превози газ, това отговаря ли на Третия либерализационен пакет - отговаря, отговаря ли на разбирането на Брюксел – отговаря", каза още той.
Разчита се и на срещата между руския президент Владимир Путин и гръцкия премиер Алексис Ципрас в Атина, както и на посещението на Ципрас в София на 1 юни.