Отидете към основна версия

3 300 6

Иран – перлата в морето от петрол

  • иран-
  • петрол-
  • нефт-
  • цена

Президентските избори през 2017 г. вече се задават, консервативните елементи се борят да  се  върнат  обратно

Снимка: АП/БТА

Мащабът на растежа на петролния добив на Иран през тази година е изненадващо стряскащ, коментират специализираните издания. През декември  2015г.  се  отчете  изумителен напредък    след падането на международните санкции срещу Иран. Това е една от основните причини, поради която възстановяването на световните цени на петрола все още се задържа около $50 за барел.

Това е успех за Техеран.

Последният добив на  Иран  през  юли  е  на  ниво  3,63 млн. – барела на ден,  според скептиците от ОПЕК, но такива са изчисленията и на съперниците на страната. Много малко от тях очакваха 25% скок на добива, отбелязвайки че петролните находища на Иран не са били правилно поддържани по времето на санкциите.

През септември общият износ на ирански суров петрол се оценява на около 2,8 млн. барела на ден, съобщава агенция Ройтерс. По този начин износът на суров петрол от Техеран почти достигна

своя пик от 2011 година преди наложените от Запада санкции.

Иранският износ достигна през август около 2,5 млн. барела на ден благодарение на кондензата – лекия петрол, изключван от квотите за доставка на ОПЕК, който често се произвежда съвместно с природен газ и може да бъдат използван за направата на нафта за химическата промишленост.

Висши служители от държавното дружество Nioc (National Iranian Oil Company)  казват, че реалният добив е много по-висок, около 3,8 млн. барела на ден. Според тях родината им вече е възстановила около 80% от пазарния си дял от  преди  да  му  бъдат  наложени  санкции през  2012  г. 

Въпреки ръста на продукцията,

Иран сега е там, където беше през  2012  г., 

борещ  се  да  добие  повече продукция  от  разработени полета,  от  които изпомпва  с  пълна  сила.

Президентските избори през 2017 г. вече се задават, консервативните елементи се борят да  се  върнат  обратно,  тъй  като парламентарните  избори  в  началото  на 2016 г.  донесоха  победи  за  реформистите.

Новината за нарастване на иранския петролен износ провокира известно подновяване на опасенията, свързани със свръхпредлагането на ценната суровина в световен план. Това рефлектира върху цените на петрола, които се движат около $50 за барел.

От своя страна Организацията на страните – износителки на петрол (ОПЕК)

предложи намаляване на общото производство до 32,5 млн. – 33 млн. барела на ден

спрямо 33,24 млн. барела на ден по последните данни за август. От петролния картел посочиха, че Иран, Либия и Нигерия няма да са задължени да се придържат към квотите. Това ще позволи на Техеран да привлича водещи западни компании, които да помогнат на страната да развие своята петролна и газова инфраструктура. 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини