Отидете към основна версия

2 196 6

НЕК изплати пълната сума по арбитражното решение за АЕЦ „Белене“

  • нек-
  • арбитражно решение-
  • аец белене

На 9 декември 2016 г. Националната електрическа компания на България (НЕК ЕАД) напълно погаси задълженията си към руската АО „Атомстройекспорт“ (АСЕ) в рамките на изпълнение на решението на Арбитражния съд при Международната търговска палата в Женева по проекта АЕЦ „Белене“.

Руската страна е удовлетворена от изпълненото задължение на НЕК ЕАД по изплащане на дълга в пълния обем и в срок, установен в рамките на споразумението за регулиране на отношенията, подписано между НЕК ЕАД и АО „Атомстройекспорт“ на 26 октомври 2016 г.

С обявяването на решението на Арбитражния съд през юни 2016 г. беше установен конструктивен диалог между руската и българската страна и бяха взети всички необходими мерки за намиране на оптимален вариант за възможно най-бързо изпълнение на арбитражното решение.

„През цялото време след арбитражното решение българската страна демонстрираше отговорен подход към решаването на въпроса и се доказа като надежден делови партньор. Между Русия и България има дългогодишно успешно сътрудничество в областта на ядрената енергетика и регулирането на отношенията в рамките на решението на Арбитражния съд за АЕЦ „Белене“ откри нови перспективи за реализация на бъдещи съвместни проекти“, отбеляза първият заместник генерален директор на руската държавна корпорация „Росатом“ Кирил Комаров.

В съответствие с Решението, взето на 14 юни 2016 г. от Арбитражния съд при Международната търговска палата в Женева, дължимата от НЕК ЕАД сума към АО „Атомстройекспорт“ възлиза на 601 617 133 евро.

Според постигнатото споразумение, искането на руската страна вече е изпълнено и сега тя трябва да опрости начислените лихви, които са по 167 хил. евро на ден, считано от 14 юни. Това заяви българският енергиен министър в оставка Теменужка Петкова.

Обособяване на активите в дружество, което да бъде предложено за приватизация. Това според министъра на енергетиката Теменужка Петкова е бъдещето на проекта "Белене": „Притежаваме площадка. След днешния ден ние ще притежаваме и оборудване, което струва 1,2 милиарда лева. Това са 2,6 милиарда лева пари на българските данъкоплатци, които ние не можем да пропилеем с лека ръка. Ако има такъв интерес, той да може да се реализира изцяло на пазарен принцип. Ако и тогава няма такъв инвеститорски интерес, ще се върви в друга посока, ще се търсят други варианти.”

Министър Петкова потвърди, че ЕК е преценила, че няма държавна помощ за "Белене".

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини