Отидете към основна версия

2 731 9

Турски поток с намигване към България

  • турски поток-
  • газ-
  • русия-
  • турция

България може да преговаря с Русия и Европейския съюз за прокарване на една от тръбите на "Турски поток" през своя територия, заяви пред БНР руският експерт Константин Симонов, който оглавява Фонда за национална и енергийна сигурност.

По думите му, ситуацията днес наподобява кризата от зимата на 2009 година, когато спряхме да получаваме газ от Русия през Украйна. Газопровод до Варна ще реши този проблем, посочи Симонов в интервю за предаването "Събота 150".

В руско-турското междуправителствено споразумение е записано, че Русия не е задължена да строи втората тръба. България има вариант да направи предложение на Русия, ако иска тръбата директно да дойде до вашия бряг и желаете да станете макар и не голям, но все пак транзитиращ газов център. За да се реализира този вариант, трябва да бъдат представени съвършено ясни предложения за това както от страна на България, така и от страна България и ЕС. В другия случай Русия ще достави газ на Турция и България ще трябва да го взима от нея, каза Константин Симонов.

Идеята край Варна да бъде изграден газов хъб "Балкан“ може да се реализира чрез строителството на една от тръбите на газопровода "Турски поток" към България и тя да върви в посока към границата ви с Гърция, обясни експертът.

Въпросът е тя да вземе част от този транзит и тогава може да се каже, че там ще има хъб, но той няма да е толкова голям, а по- малък. Русия е готова теоретично да доставя газ в България, след което останалите балкански държави да го вземат и от там да се разпределя за Европа - този вариант е напълно реалистично да се случи.

Турция няма да препродава руския газ на Европа, тъй като тя ще е съсобственик, категоричен е Симонов.

Принципната позиция на Русия е Турция да не препродава газ на Европа, също както и с Украйна. Мисля, че ЕС ще бъде съгласен с това - Турция ще е собственик на половина от сухопътния участък и така тя ще получава своята тарифа, но за препродажбата на газ от страна на Турция за ЕС и дума не може да става, посочи Константин Симонов.

Проектът „Турски поток” се появи през декември 2014 г. на мястото на „Южен поток”, който трябваше да премине през българска територия към Сърбия. Плановете бяха морската част от новото съоръжение да се състои от четири тръби с мощност 15.75 млрд. куб. м. всяка. Поради криза в двустранните отношения между Русия и Турция проектът е спрян, но през август 2016 г. е възстановен след разговор между президентите на двете държави. Към момента е създадена работна група и пътна карта.

Пътят на тръбите минава под Черно море, през европейската част на Турция и към Гърция. Дължината на съоръжението под водата е около 910 км. и 180 км. на турска земя. Инвестициите в двете тръби са изчислени на 7 млрд. EUR. Общата стойност на проекта ще оценява на 11.4 млрд. EUR. Плановете са първата тръба да доставя газ само за турския пазар.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини