Пекин отхвърли доклад на Европол, според който Китай е най-големият източник на фалшиви стоки в ЕС, предаде Reuters.
Пекин определи документа като безотговорен и се зарече да води битка срещу нарушаването на правата за интелектуална собственост.
Китай остава засега основната страна, от която идват фалшиви продукти в ЕС, като Хонконг е транзитна точка за стоките, произведени в Китай, посочва Европол. Докладът е изготвен съвместно със службата за интелектуална собственост на ЕС.
Обвиненията в доклада са безотговорни, посочи говорителят на министерството на търговията Сун Цзивън пред репортери в Пекин. Автентичността и обективността на представената статистика в доклада трябва да бъде допълнително проучена, уточни той.
Докладът цитира статистика на Търговската камара на САЩ, според който през 2016 година 72 процента от стоките менте, които могат да се намерят на трите най-големи пазари в света - ЕС, Япония и САЩ - са износ от Китай.
Фалшивите стоки са около 12,5% от общия износ на Китай, според оценки, и над 1,5 процента от брутния вътрешен продукт на страната.
В доклада се изразява и загриженост от все по-масовото използване на товарни жп превози между Китай и Европа. Има 39 линии, свързващи Европа с 16 китайски града, като всички те предлагат товарни услуги.
Амбициозният проект на Китай "Един пояс - един път", който предвижда големи инвестиции в транспортна инфраструктура от Китай към чужбина през следващите години, също вероятно ще увеличи обема на стоките, които нарушават правата за интелектуална собственост и пристигат на източната външна граница на ЕС с влак, се отбелязва още в доклада.