Отидете към основна версия

9 080 22

Представиха свръхмодерни ракети

  • rafael-
  • spike-
  • ракети-
  • представяне

Умни ракети с опция „Изстреляй и забрави”

Снимки: М. Богданова ©

Дъщерната компания на израелската компания RAFAEL Advanced Defense Systems Ltd – Eurospike, представи възможностите на оръжейната система Spike. Тя се използва от 33 държави по цял свят, като тук влизат 18 страни членки на НАТО. От началото на производство досега са били изстреляни над 5000 ракети, като повечето от тях при бойни операции. Успеваемостта е 95%. Компанията е изключително гъвкава към клиентите си. „Всички те имат различни изисквания и по този начин придобихме огромен опит в интегрирането на нашите системи на всякакви платформи”, каза Ерик Грийн, маркетинг мениджър на компанията. Едно от големите предимства на системата е, че когато се наложи различните оператори от различните държави членки на НАТО при необходимост могат да си разменят и доставят един на друг ракети.

Ракетите Spike могат да бъдат изстрелвани от различни платформи – морски и въздушни. Семейството Spike четири вида противотанкови ракети, чийто обхват варира от 2 км с близък радиус на действие до 30 км с далечен радиус на действие. „Какво значи това? Бойната глава на ракетата има оптичен сензор за насочване. Единият от тях е търсещата глава, която е снабдена със съоръжение за дневно и нощно виждане. Това дава възможност на оператора да получава динамичен образ на бойното поле. Вторият компонент е софтуерът, който има възможност да проследява целта на бойното поле. При изстрелването операторът (бел. ред. стрелецът) прихваща една цел. По време на полета на ракетата, стрелецът превключва от първата към втората цел, която е истинската”, обяснява Грийн. Стрелецът през цялото време може да коригира траекторията на ракетата. Може да избере опцията „Изстреляй и забрави”, което значи че ракетата сама развозвана и поразява целта. Второ може да прихване целта и по време на полета на ракетата да се прехвърля върху други цели.

Друг пример е цел извън пряката видимост. Операторът не вижда целта, но знае, че е зад определена пресечена местност и след като целта се появи, той я прихваща и поразява отгоре.

Интересно е да се отбележи също така, че бойната глава може да проникне през 20 см подсилен бетон. Операторът може да избере различни програми, като слабо бронирани цели и е възможно да превключва между различните опции без да губи целта от наблюдението.

Друга много важна възможност е да се изстреля ракетата по специфични, предварително зададени координати получени от сензори. Тогава ракетата се изстрелва без стрелецът да има пряка видимост. Траекторията на ракетата е към автоматично управление към тези координати и едва в края на полета ѝ стрелецът започва ръчно да я управлява, прихваща и поразява целта.

„Първите впечатления, които придобивам от системите за поразяване на земни, подвижни, малки, стационарни и подвижни цели разбирам, че могат да бъдат интегрирани на всички летателни апарати без проблеми. По отношение на военновъздушните сили представените системи могат да бъдат интегрирани на вертолетната и щурмовата авиация. Имам предвид Су-25 и вертолетите МИ-24. В зависимост от потребностите и от възможностите на ВВС и на МО да придобият този висок вид технологично въоръжение, може да помислим в бъдеще как да бъде реализирано това”, каза генерал-майор Цанко Стойков, командир на ВВС.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 10 гласа.

Свързани новини