Докато България не е чула решението на автомобилния гигант къде да изгради завода си, държавата все още е в състезанието. Това потвърди пред „Тази сутрин“ по бТВ министърът на икономиката Емил Караниколов.
Всички други неща са спекулации, каза още той, като добави, че България е дала добри условия.
„Не би трябвало по никакъв начин едно такова решение на такъв инвеститор да е политическо, то трябва да има само икономически аргументи”, добави Караниколов.
За последната календарна година в България са отворени разширени предприятия за над 1 млрд. лв, подчерта Караниколов и добави, че страната ни има износ от 33 млрд. лв., което по думите му е достатъчно показателно.
Във връзка със закона за горивата той подчерта, че не се връща по никакъв начин в изходна позиция. Предстои обществено обсъждане и след това гласуване в парламента.
Ако оръжейното предприятие „Дунарит” стигне до частен съдебен изпълнител, държавата ще влезе в търга. Това каза в ефира на „Тази сутрин” министърът на икономиката. Емил Караниколов подчерта, че към момента процедура по национализация няма.
„Към момента една офшорка е собственик на „Дунарит”, каза Караниколов. На въпрос кой стои зад тази офшорка, министърът отговори, че слуховете отвеждат към бившия банкер Цветан Василев.
„Ако в момента „Дунарит” излезе на публична продан, държавата ще направи всичко възможно да го придобие. Защото през дълг срещу собственост, срещу всички тези претенции, които има „Дунарит”, някой неизвестен, отново офшорка, може да придобие „Дунарит”. Но това, което с г-н Гебрев се разбрахме е, че ние няма да пречим. Военнопромишленият комплекс (ВПК) за миналата година успя да мине 1 млрд. евро разрешени сделки. За първите 6 месеца на тази година имаме над 550 млн. евро отново разрешени сделки. (…) Няма забрана офшорка да придобие такова дружество. Въпросът е кой стои зад нея и дали няма да има последваща продажба и да го придобие някой друг с нечисти интереси към българския ВПК”, коментира Караниколов.