Безспорно е, че мерките през банковата система в условията на криза ще бъдат полезни. Това каза в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“ Владимир Каролев, експерт по икономика и финанси. Той обясни, че ефектът от тези мерки зависи от това, колко дълго време хората няма да ходят на работа и колко фирми ще продължат да освобождават служителите си. Не е ясно дали БНБ ще приеме безусловно предложенията на търговските банки за кредитна ваканция от 3 до 6 месеца заради пандемията от COVID-19, коментира Владимир Каролев.
„БНБ е най-добрата публична институция в България, КТБ беше проблем на политическата система по онова време. Доказателството за това е, че освен скандала с КТБ, БНБ няма други скандали, независимо кой е управител и подуправител. БНБ първа, две седмици преди Европейската централна банка да го наложи за страните от еврозоната, наложи за българската банкова система капитализация на печалбата на търговските банки, която е около 600 млн. лева. Така дивиденти няма да бъдат изплащани, а това означава, че в банковата ни система има 600 млн. лева допълнителен капитал. БНБ каза ясно, че няма да има регулаторна ваканция, както обявиха европейските централни банки“, допълни експертът.
Владимир Каролев очаква най-късно в понеделник мерките да бъдат одобрени от БНБ, независимо дали ще има поправки или не.
„През Българската банка за развитие, въпреки промяна в ръководството ѝ, ще бъде вложен ресурс, който ще бъде раздаден на търговските банки и хората, които отговарят на условията, ще могат да получат до 1500 лева безлихвен кредит. Това ще става бързо, защото кредитът ще бъде гарантиран от държавата“, каза още икономистът.
200 млн. лева ще бъдат заделени за лични заеми на хората, а 500 млн. лева ще бъдат осигурени за фирми, които имат временни ликвидни затруднения, обясни Владимир Каролев. Според него приоритетно средства трябва да бъдат осигурени за малките и средни предприятия. Мерките предвиждат още за период от 3 до 6 месеца да няма наказателни лихви по кредитите, но не се очаква отписване на задължения на фирми и физически лица към банки, обясни Владимир Каролев.