България прави сериозен скок по отношение на конкурентоспособността. Страната ни се придвижва от 74-то до 62-ро място в годишната класация за конкурентоспособност, като изпреварва Словакия, Румъния и Гърция и вече не е на последно място в ЕС, съобщи БНР. Световният икономически форум представи днес поредния доклад за конкурентоспособност на икономиките на 144 държави. Най-конкурентоспособна в световен мащаб остава икономиката на Швейцария, следвана от Сингапур. Финландия е трета в общото класиране. Следват я Холандия и Великобритания, които подобряват позициите си в сравнение с миналата година. Германия запазва 6-ото място.
Партньор на икономическия форум у нас е Центърът за икономическо развитие. Доброто ни класиране се дължи най-вече на показателите за управлението на държавния дълг, бюджетният дефицит, националните спестявания и сравнително ниската инфлация, коментира Анелия Дамянова от Центъра за икономическо развитие:
Следващият фактор, който оказва много позитивно влияние върху добрите позиции на България, е инфраструктурата, а не бива да забравяме също добра гъвкавост на пазара на труда, свобода на работодателите при наемане и уволняване на работници, сравнително високия процент на участие на жените в работната сила.
Дамянова обяснява в кои области трябва да работим по сериозно:
Трите И-та - институции, инфраструктура, иновации - ефективността, бързината и безпристрастността на съдебната система. Като безспорна бариера и безспорно затруднение се посочва корупцията. Също така и наличието на престъпност, което допълнително затруднява действията на българския бизнес. Бих казала - образование, образование, образование!
България е включена в класацията за конкурентоспособност на Световния икономически форум през 1999 година. Най доброто ни класиране досега е било 71-вото място през 2010-а.
Информацията е на Велина Сашева