Отидете към основна версия

975 0

90% от средствата по ОПРР договорени

  • лиляна павлова-
  • реналдо мандметс-
  • средства

Голямото предизвикателство пред нас е да изпълним всички проекти по Оперативна програма „Регионално развитие” и да разплатим средствата по нея. Това заяви министър Лиляна Павлова при откриването на годишната конференция на Оперативна програма регионално развитие /ОПРР/. Надяваме се до края на годината да договорим 3 млрд. лв., да разплатим 1 млрд. лв., а през следващата година да разплатим още 1 млрд. лв., допълни тя. В момента 90% от средствата по ОПРР са договорени.

Тези, които не успеем да усвоим, ще трябва да върнем. Затова е необходима мобилизация, да се ускорят процедурите и да се изпълнят всички проекти, предупреди министър Павлова.

Според направен анализ на принципа на „светофара”, проекти за около 400 млн. лв. (около 20%) са в „зелената” зона и ще бъдат изпълнени без проблеми, посочи министърът. Близо 700 млн. лв. (30%) е стойността на обозначените в „жълто”, които с малко усилия ще се реализират.

Проекти за 1 млрд. лв. (50%) обаче са в „червената” зона и са рискови, посочи регионалният министър. Според нея е реална възможността те изобщо да не бъдат реализирани и тогава ще трябва да върнем тези пари на Брюксел. За да не се случи това, е необходимо тези проекти да бъдат прекратени своевременно, а средствата от тях да пренасочим към други, например по програма JESSICA, отбеляза регионалният министър. Рисковите са в областите градски транспорт, превенция на наводненията, деинситуционализацията, здравна и туристическа инфраструктура, посочи министърът.

Готови сме да проведем срещи с всеки един кмет от тези общини и да направим анализ проект по проект, за да предотвратим губенето на средствата, каза министър Павлова. Според нея забавянето се дължи основно на обжалване на тръжните процедури. Проблемно също така на много места е закъснялото стартиране на тръжните процедури или промяната на техническите спецификации.

Нивото на договаряне по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. е най-високо за България. Това заяви ръководителят на отдела, отговарящ за страната ни в Главна дирекция „Регионална политика” Реналдо Мандметс.

Тъй като наближава краят на програмния период, трябва да се пресметнат усвоените средства, за да се изясни размерът на необходимите за следващия. Осезаем напредък е постигнат в изпълнението на проектите за обновяване на градска среда. Видими са резултатите от инфраструктурните проекти. Забелязва се и увеличеният капацитет на Управляващия орган на програмата и бенефициентите по нея, каза той. Бихме желали да видим засилен напредък по програма JESSICA, защото ще бъде важна за следващия период, допълни Реналдо Мандметс.

Акцентът през периода 2014-2020 г. трябва да бъдат инвестициите, насочени към увеличаване на растежа и трудовата заетост. Доволни сме, че министерството вече обмисля какво и как трябва да се направи, както и от идеята за увеличаване на бюджета за проектно финансиране за следващия период. Европейската комисия ще представи позицията си по него в средата на октомври, заяви наблюдаващият страната ни в комисията. Според него предизвикателство за страната ще продължи да бъде административният капацитет. Най-сложният въпрос е този със здравеопазването – няма да може да бъдат осигурени средства за инвестиции в сектора, ако не се направи реформа в него. Мерки за изследователска, развойна и стопанска дейност ще са другите предизвикателства, предупреди Реналдо Мандметс.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини