Отидете към основна версия

978 4

За ДКЕВР токът скачал хипотетично

  • зелен ток-
  • веи-
  • дкевр

Поскъпването на тока, прогнозирано от председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев, е само хипотеза какво ще се случи, ако отпадне цената за достъп на ВЕИ, заяви министърът на икономиката Делян Добрев след среща между двамата.

Справедливо е този, който предизвиква разходи в системата, той да ги плати, каза Добрев по повод вчерашното изказване на Семерджиев, че цената на електроенергията ще се вдигне с поне 3-4% от юли 2013 г. заради увеличение на добавката за зелена енергия.

Ако има благоприятни фактори, ще има и намаляване на цените на тока, обяви същевременно шефът на ДКЕВР.

През септември ДКЕВР свали преференциалната тарифа на зеления ток с

ъс задна дата като въведе временни тарифи за достъп до мрежата на НЕК и на електроразпределителните дружества за всички централи, които произвеждат ток от слънце, вятър, вода и биомаса.

Според ВЕИ бранша тези тарифи са въведени незаконно и ще убият бизнеса им, отнемайки до 39% от техните доходи.

По думите им това доведе до финансови затруднения и фалит за мнозинството от производителите на зелена енергия и най-вече за малките и средни предприятия и физическите лица, които са взели банкови кредити, за да инвестират във възобновяеми енергийни източници. Затова те протестират пред ДКЕВР и завеждат дела.

Към днешна дата имаме цена за достъп, която тези производители плащат и тя покрива разходите, които тяхното включване предизвиква, каза още Добрев. Всички допълнителни разходи, предизвикани от екстремалното присъединяване на ВЕИ като разходи, ще бъдат понесени от тях и по този начин няма да се прехвърлят на крайните потребители, поясни Семерджиев.

В останалите сектори –

при ветроенергийните паркове, няма изкривяване.

Изкривяване се получи при фотоволтаичните централи, тъй като от началото на тази година рязко паднаха инвестиционните разходи и това предизвика огромен интерес за построяване на тези централи, добави Семерджиев.

Инвестициите се правят не само във възобновяеми източници, където има преференциални цени. Инвестициите се правят в много други сектори. Много по-трудно е да се инвестира в условията на свободен пазар, отколкото в условия на преференциални цени, добави той.

Въведената такса от ДКЕВР за присъединяване на ВЕИ централите към електропреносната мрежа говори за това, че

в България няма предвидима регулаторна и законодателна рамка,

с която да може да се развива нормално бизнес. Това каза изпълнителният директор на Американската търговска камара в България Валентин Георгиев на кръгла маса посветена на сектора, организирана от производителите на зелена енергия.

Председателят на Асоциацията на търговските банки в България - Левон Хампарцумян заяви, че предпочита хората, изтеглили кредит от банките в България, да могат спокойно и нормално да изплащат заемите, които са изтеглили, за да реализират проектите си.

Според него, инвестиционният климат не печели при резки промени в регулаторната среда. Капиталът в нашата страна е малко, той може да осигури растеж между 1 и 2 процента, посочи банкерът.


 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Поискаха оставката на Семерджиев

    Независимите депутати Димитър Чукарски и Тодор Великов поискаха оставката на председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев заради въведената такса на прои ...
    08.11.2012
    880
    1
  • Отпадат финансовите стимули в ДКЕВР

    Правителството утвърди промени в Устройствения правилник на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, които са продиктувани от влезлите в ...
    07.11.2012
    1 578
    1