Отидете към основна версия

5 671 18

Отношенията ни с тази държава са „силни като домашна ракия“

  • румен радев-
  • българия-
  • германия-
  • икономика-
  • бизнес-
  • стокообмен-
  • гбитк

Целта от 10 млрд. EUR годишен стокообмен между България и Германия ще бъде постигната

Българският президент Румен Радев посети днес заводът на най-големия германски инвеститор в България - „Аурубис България“ АД разположен до гр. Пирдоп и гр. Златица.

Държавният глава Румен Радев участва във видеоконференция на тема: „Германо-българските икономически отношения: актуално състояние и перспективи“. „Радвам се отново да бъдем заедно в една година, която беше изпълнена с изключителни предизвикателства пред бизнеса в световен мащаб. Като президент първата ми среща с чуждия бизнес беше именно с германския бизнес. България подкрепя честния, прозрачния и открит бизнес, който води до създаването на нови работни места, който внедрява нови и прогресивни форми на мениджмънт и води до реални ползи“, каза президентът Радев.

Германските фирми не само са най-големите чуждестранни компании у нас, но те създават и нови прогресивни модели за производство и отношение на държавата с бизнеса. „Тук съвместно продължаваме да търсим добрите решения и в тази връзка мога да споделя, че амбицията, която си поставихме с президента на Германия, когато той посети Германия е да надхвърлим 10 млрд. EUR стокообмен се забави заради пандемията, но ние сме хора, които си поставяме амбициозни цели и начинът, по който се работи, гарантира че тази цел ще се постигне. Намеренията са сериозни“, подчерта българският държавен глава. Той също така не пропусна да спомене и напредъка по отношение на професионалното и дуално обучение, което се реализира у нас с подкрепата на германския бизнес.

„Много се радвам, че на срещата днес поканихме и кметовете на общините, които всъщност захранват това производство с работна ръка, за да установим, че въпреки че България все още няма законодателство за реална финансова децентрализация на общините, се прави всичко възможно не само да инвестира в екологично чисти производства, да внедрява сериозни програми за превенция и защита на околната среда, но има грижа към общините и тя е свързана със социални, образователни програми и такива в областта на здравеопазването“, допълни президента Радев.

„Аурубис България“ преработва мед, която се добива у нас. Медта е изключително ценна суровина, и когато тя излезе от България и се преработва в други продукти разликата в цената нараства драстично, така че България има всички основания и като дадености, и като оперативни разходи, и като човешки капитал да се мисли за една следваща стъпка, включваща изграждане на предприятия, които да решават и транспортните задачи, така че да имаме по-висока добавена стойност. България може да започне да изнася и готови продукти.

Политическата обстановка е много динамична, но това е среща, която обещах отдавна и обещанията трябва да се спазват. Затова и министърът на икономиката е тук, за да се убеди и германският бизнес, че ще продължи да се разгръща политика на прозрачност, отчетност и отговорност от страна на държавата към бизнеса, който също е прозрачен и отговорен и е експортно ориентиран.

„Имаме много добра база, от която тръгваме. Това е само началото. Трябва да разгледаме цялата станция на добавена стойност от нула до краен продукт и да намерим потенциални синергии, където по-голяма част от добавената стойност да остава у нас. Работата с кметовете ме зарадва. Те споделиха, че освен работната ръка, допринасят и за по-високи правила и по-подреден начин за взаимодействие с бизнеса“, каза по време на конференцията служебният министър на икономиката Кирил Петков.

„Днес сутринта двамата президенти са говорили по телефона, а днес следобед българският президент посещава най-големия германски инвеститор в България – „Аурубис и най-големият данъкоплатец. Тази среща потвърждава моята вяра, че нашите отношения са силни като домашна ракия. Икономическите действия на германските фирми в България са много добри. Камарата често провежда проучвания и запитвания сред инвеститорите и ги пита дали са доволни с направените вложения и дали биха дошли отново в България. Над 90% от германските фирми казва „да, доволни сме“, „да, ще дойдем отново тук в България да инвестираме“. Това е позитивен знак, който показва каква чудесна основа за работа имаме тук и как може да направим още по-интензивна съвместната си работа. България предлага невероятен потенциал за инвеститорите с чудесни работници и ние можем и трябва да задълбочим това. Въпросът за правовата държава е важен елемент и е чудесно че дискутираме помежду си тези неща“, каза посланикът на ФРГ в България Кристоф Айххорн.

По време на конференцията германският бизнес се заинтересува за политиките на българската държава относно връщането на българи, които следват и работят в чужбина.

„Ще се радвам много, ако се завърнат в България“, каза президентът Радев и допълни: „Тук стигаме до отдавна стоящ въпрос – доколко държавата може да се меси в икономиката. Ние сме пазарна икономика и държавата определя правилата, а икономиката избира кой и как да привлича, тъй като местната и държавната администрация са ограничени. Но имаме стотици хиляди българи, които в момента живеят, работят и учат в Германия и Австрия. Те остават свързани с България и разчитаме на този трансфер за технологии и модели, който е много важен. Тези хора са важна съставна част от трансформацията, която се извършва.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 11 гласа.

Свързани новини