Last news in Fakti

30 Юни, 2021 17:17 5 420 28

Защо предприемачите избират Румъния, а не нас

  • митко василев-
  • гбитк-
  • инвестиции-
  • германия-
  • българия

Възстановяването на бизнеса ще е 2022 година, прогнозира германският бизнес у нас

Защо предприемачите избират Румъния, а не нас - 1
Снимка: М. Богданова ©

Търговско-икономическите отношения между България и Германия продължават да са силни, независимо пандемията. Оптимизмът на германските компании, които оперират на българския пазар също. Това показват резултатите на наскоро публикуваните резултати от ежегодната анкета, която Камара прави сред германските фирми у нас. На какво се дължи това? Отговор на този въпрос дава в специално интервю за ФАКТИ д-р Митко Василев, главен управител на ГБИТК.

Доктор Василев, в година на пандемия германският бизнес, който работи в България, е доста оптимистичен. На какво се дължи това?

Самите данни за търговията между България и Германия са много добри. Очаквахме драстичен спад в стокообмена, а той се оказа 3.6%, което е малко за подобна световна пандемия. Това начин, че бизнесът върви, особено в сферата на търговията. Нещо повече - оказа се, че по отношение на инвестициите (бел. ред. над 300 млн. EUR германски инвестиции за последната година) спрямо последните 10 години е още няколко стъпи напред и то при това някои знакови инвестиции, които са се случили като Schwarz IT, Commerzbank влязоха с IT хъб и други. И в инвестициите отчитаме значителен напредък.

Какво ви изненада при тазгодишните резултати?

Изненадата беше, че 97% от запитаните заявиха, че ако трябва отново да правят бизнес в България, биха го направили отново у нас. Досега този процент беше до 90% максимум.

Някои от слабостите обаче продължават да съществуват - дуалното професионално обучение, академичното образование, инфраструктурата са зле, корупцията пречи. Но действително има и хубави моменти, въпреки цялата сложна обстановка.

Споменахте инфраструктурата. Подеха се действия по отношение на проекта "Три морета" като се залага три основни стълба. Единият от тях е инфраструктура и от него се започва. Това как би се отразило в дългосрочен план на идването на повече инвеститори в България? Или все още е много далечно?

То е далечно, но България трябва своевременно да си намери мястото, защото би могло да има интересни апетити. Не сме сами. И други държави имат очаквания. България би спечелила, ако сериозно защитава своите интереси. Защото и Румъния е заинтересована техните трасета да минават през нейна територия. Въпрос и на лобиране е. Има държави, които не са толкова активни, а други въобще не са засегнати, защото са по на запад. Трябва се възползваме от невероятния шанс, че сега сме домакини.

Несъмнено Румъния е един от големите конкуренти на България. Доказателство за това е, че през последната година доста германски инвеститори предпочетоха да се установят в северната ни съседка. Защо заобикалят България?

Тези компании, за които говорите, са проучвали България. Някои от тях сме ги обработвали и са си казвали в кои други държави проучват пазара и накрая ни съобщават окончателния резултат и това си е чисто тяхно решение. Донякъде е разбираемо, тъй като Румъния, покрай Dacia, има големи традиции. Пазарът е три пъти по-голям от българския. Това също са фактори, които натежават компаниите от Аутомотив сектора да се насочат към северната ни съседка. Сърбия също е била автомобилостроител. Ние не сме и никога не сме правили коли. Въпреки, че Сърбия не е член на Европейския съюз, явно и това оказва влияние. Все пак е и малко по на запад. Магистралите им са добре изградени. Има налична инфраструктура. Това са фактори, които те ги отчитат.

През последната година има ли нови запитвания за България? Безспорно заради пандемията са по-малко.

Има. В автомобилостроенето като че ли е наложена някаква инерция и продължава. В текстилната промишленост има. Не е пресъхнал интересът. Постепенно след като се нормализира ситуацията, трябва да сме доста по-активни. Има предвид не само бизнесът, но и държавата.

Политическата обстановка в момента също кара предприемачите да се въздържат от навлизане на българския пазар. Прогнозите са, че пандемията също не е отминала напълно...

Масово фирмите, участвали в допитването, са на мнение, че възстановяването ще започне през 2023 г. Някои прогнозират това да се случи дори 2023 г., но техният процент е по-малък.

В резултат на пандемията част от специалистите останаха без работа. Как ще се развива този проблем, според Вас?

Германският бизнес продължава да го посочва като проблем. По--скоро проблем е квалифицираната работна ръка. Те очакват, че служителите като дойдат, ще дойдат с определени познания.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 8 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Много просто

    41 27 Отговор
    Румъния е прозападна, а у нас се говори само за руска газ и руски туристи сякаш с тия две неща започва и свършва света...

    Коментиран от #9, #21

  • 2 така е

    41 5 Отговор
    Защото като видят простаците,надменните,не им пукащи . българи и се отказват .Защото само нашата страна е такава ,тук живеят племена . С не интелигентните коментари по форумите може да се разбере що за стока сме.Ей сега гледайте само след този.........................................
  • 3 Слободан

    7 4 Отговор
    Кое от двете?
    Или този е говорил много неграмотно, или статията е е писана неграмотно. трудно се чете с толкова правописни грешки...
  • 4 Ние да

    10 2 Отговор
    Не сме проюжни.А сърбите и те ли са прозападни?
  • 5 Хаберий

    39 1 Отговор
    Защото там Кьовеши свърши правилната работа.

    Коментиран от #23

  • 6 Реалист

    14 3 Отговор
    Защото един бизнесмен една скапана виза за 1 година с триста зора му я дават и преди да е почнал бюрократите искат рюшвет за това:)

    Коментиран от #17

  • 7 Елементарно

    50 2 Отговор
    Доктор Василев!
    Но май не ви стиска да го кажете?
    Румъния е държава, която расте, здраво стъпила върху върховенството на закона. България е държава която пълзи, въпреки липсата на каквото и да било върховенство на закона. Както е популярно да се казва у нас, когато имаш проблем се оплачи на арменския поп. Ако бях чуждестранен инвеститор, никога не бих вложил и 5 стотинки в България.
  • 8 Гост

    19 3 Отговор
    Защото сме най-развиващите се в Европа с най-добрите условия за инвестиции, а предпиремачите нищо не разбират. Те не са слушали речите на бацко.
  • 9 Гост

    19 2 Отговор

    До коментар #1 от "Много просто":

    Румъния не е обект на мераците на султан Ердоган. Там няма Кирякстефчовци, които да я продават парче по парче не султана, докато румънците я напускат, а малцинствата я превземат.
  • 10 Гюро Михайлов

    39 1 Отговор
    В Румъния има наплив на чуждестранни инвестиции , защото има работеща правосъдна система, където няма правосъдие няма инвестиции.
  • 11 Рони

    8 0 Отговор
    А познай от три пъти защо е така.Сигурно няма да можеш
  • 12 Аха ... да

    1 0 Отговор
    Защо?
  • 13 Аз ако имам пари нема да инвестирам

    4 2 Отговор
    Никъде като реална икономика парите само в акции финансови инструменти и спекула по фондовите борси така нема да ме лови държавен чиновнически рекет данъци измами ..парите ше си управлявам сам от некоя невзрачно островче в океана и ше си живея спокойно
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Въй

    10 11 Отговор
    Защото сме все още посткомунистическа държава тясно обвързана с русия и техните олигарси.
  • 16 Защото никой не иска

    14 0 Отговор
    Да има вземане даване с ганювци.
  • 17 Дионтей

    27 1 Отговор

    До коментар #6 от "Реалист":

    Ужасна бюрокрация има в България. Познат, който живее над 20 години в САЩ реши да инвестира тук в къща за гости. И тръгна по мъките. Тук за всяко едно нещо трябва да минеш през иглено ухо и да донесеш от хиляда кладенеца вода. 10 документа от 20 институции за да може да получиш друг документ. Хората, които са работили и са развивали бизнес извън България веднага осъзнават в какво блато са попаднали. Тук сме си мазохисти и го приемаме за нормално, но чужди инвеститори ще видим през крив макарон.

    Коментиран от #18

  • 18 Тоз твоа познат луд😂😂😂

    16 2 Отговор

    До коментар #17 от "Дионтей":

    Ше инвестирал у къща за гости в бегето😂😂😂😂😂тва е като да инвестираш в хладилници в далечния север😂😂😂
  • 19 Също така

    22 1 Отговор
    Румъния има младо население и достатъчно квалифицирана работна ръка. Те не си разбиха образователната система през 90-те.
  • 20 Никой

    10 3 Отговор
    Никой не инвестира в нестабилни държави,които всеки две години протести,после пак и пак....Кой идиот ще си вложи парите в разграфен двор ?
  • 21 много си прост

    2 0 Отговор

    До коментар #1 от "Много просто":

    Въпрeки, чe Cърбия нe e члeн нa Eврoпeйcкия cъюз, явнo и тoвa oкaзвa влияниe. Вce пaк e и мaлкo пo нa зaпaд. Мaгиcтрaлитe им ca дoбрe изгрaдeни. Имa нaличнa инфрacтруктурa. Тoвa ca фaктoри, кoитo тe ги oтчитaт.Това прочете ли го?
  • 22 РАЗБЕРЕТЕ ! ! !

    17 7 Отговор
    Когато повишим заплатите на работниците ни както е в Румъния ! Когато станем независими от Путин и Русия ! Т О Г А В А ! Както е в Румъния ! ! ! И когато започнем поне сто и шестдесет съдебни дела срещу комунисти с висше юридичско образование както е в Румъния . ЗА КОРУПЦИЯ .
  • 23 NTSB

    4 0 Отговор

    До коментар #5 от "Хаберий":

    Тъкмо щях да напиша същото. Поздравления! Бих допълнил само, че тук И.Г. няма да я свърши тази работа, а тъкмо обратното.
  • 24 Texas

    5 1 Отговор
    Тва ,все едно да питаш,защо предпочиташ студена бира,пред вкиснато вино,станало на оцет.
  • 25 Въпрос

    1 0 Отговор
    Брат Ралчев в коя ложа и/или посолство ще ходи, да го отзад таковат пак?
  • 26 Сатана

    4 0 Отговор
    Румъния е голям пазар и население.В БГ има пенсионери и подрастващи.В икономиката на никой не му се работи а и инвеститорите търсят подготвени специалисти,които липсват в БГ.
  • 27 Мамалига

    3 1 Отговор
    Нещо ми прави впечетление за Румъния познавам я и съм я прекосил на длъж и шир от 87г. Не могат да направят една магистрала вече 31 г. Имат един участък от 10 км.който не могат да преборят 10год .да не говоря за Сибиу Питещи 166км.Има нещо гнило в Тази Румъния.Откраднаха ми 2 коли от Варна ,сам ги намерих в Букурещ и заведох полицията .Пуснаха ги макар ,че имах снимки с кражбите.Така ,че не ми я хвалете много
  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.