Отидете към основна версия

1 891 4

До 2025 година VII блок на "Козлодуй" може да е готов

  • козлодуй-
  • аец-
  • vіі блок
Снимка: БГНЕС

Основен елемент във визията на ГЕРБ за развитие на ядрената енергетика в България е строежът на VII реактор на АЕЦ „Козлодуй“. Това заяви изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов в интервю за „Радио К2“, и допълни: „Не съм способен на социологическа експертиза, но това не пречи на убеждението ми, че обществото и политическите сили се колебаят в оценката си за „Белене“, но са единни в подкрепата си за VII блок на „Козлодуй“.

Помолен да коментира позицията на енергийния министър Добрев, според когото прогнозите за излишък от електроенергия не противоречат на нуждата от изграждането на VII блок на „Козлодуй“, Валентин Николов каза: „Очакваме удължаване срока на лиценза на V (от 2017 г.) и на VI блок (от 2019 г.). Срокът на издавания от българския регулатор лиценз е десет години, но реалната им годност е предмет на тяхното обследване. Ако годините са 20, това означава, че около 2020 г. V и VI блок, т.е. 2000 МВт от националната ни система, ще бъдат безвъзвратно затворени. При условие на изграждането му след 2020 г., VII блок ще се включи в естествения процес на замяна на една ядрена мощност с друга.

Проучванията на HSBC и на още няколко солидни компании показват, че към 2025-2030 г. на Балканите ще има недостиг от порядъка на 1500-2000 МВт, обясни Николов и допълни: „Проблемът е в момента. Сривът в цената на електроенергията на борсите в Лайпциг и в Унгария показва усилване на индустрията и излишък на електроенергия, което веднага рефлектира върху ликвидността на българската енергетика. И в момента има спрени блокове в ТЕЦ „Марица Изток“ 2, които не работят поради липса на пазари. Цената на произвежданата там електроенергия е под себестойността й, вследствие от което ТЕЦ „Марица Изток“ 2 може да продава само на вътрешния, регулиран пазар“.

Николов посочи още: „Прогнозите, на които почиваше проектът „Белене“, бяха правени в условията на 5-6% ръст на БВП и опасения за затваряне на мощности, заради невъзможност за инвестиции в сероочистващи филтри. Одобреното от Европейската комисия заявление за дерогация отложи затварянето им до 2020 г., при условието на инвестиции в сероочистващи инсталации, след което се оказа, че при инсталирани 11 000 МВт, през зимата, в най-студеното време, ползваме 5-6 000 МВт, което означава огромен излишък от електроенергия. Тази енергия няма къде да бъде продадена, защото съседните ни страни не се нуждаят от ток“.

Готовност за инвестиции в изграждането на новия реактор на „Козлодуй“ са заявили фирми от Франция, Япония, Китай и САЩ, съобщи Валентин Николов и допълни, че желанието на АЕЦ „Козлодуй“ да запази мажоритарния дял (51%) е категорично.

АЕЦ „Козлодуй“ осигурява 33,6% (9,5 млн. МВт/ч) от електроенергията на регулирания пазар на фиксираната от ДКЕВР цена от 44 лв. за МВт/ч –., което е начин да се избегне огромния скок на цената на електроенергията от порядъка на 20-24%.

Окончателното решение на МС ще бъде взето през 2014 г. Освен за приключване на дейностите по избор на площадка, по ОВОС и по предпроектното проучване, това е срок и за лицензирането на площадката от Агенцията за ядрено регулиране. Обявяването на търг и избор на ЕРС-контрактор за реакторната част се очаква през 2015 г.

В оптимистичния вариант, реакторът ще заработи около 2022-25 г., каза за финал  в ефира на „Радио К2“ изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини