Отидете към основна версия

3 773 26

В ЕС: без пластмасови чаши, сламки и клечки

  • пластмаса-
  • чаши-
  • сламки-
  • клечки

Пластмасовите чаши и прибори за хранене, сламките за пиене, клечките за уши – от днес е забранена продажбата им в страните от ЕС

Снимка: Shutterstock

Кои продукти вече няма да се продават?

Чашките за еднократна употреба, пластмасовите прибори, сламките, клечките за уши - всички тези продукти често се озовават на плажове, в паркове, замърсяват морето и околната среда. Затова трябва да бъдат забранени. Същото важи и за опаковките за бързо приготвена храна и стиропорените кутии.

Какво още се променя

Пластмасовите продукти, които нямат алтернатива - като например мокрите кърпички, цигарите с пластмасов филтър и тампоните - ще продължават да се продават. Но трябва да имат специален надпис, който да информира потребителите за вредите, които нанасят на природата, както и за начините за рециклиране.

Какви промени се подготвят още?

От 2023 година ще влязат в сила и нови правила в посока многократна употреба. Ресторантите и фирмите за доставка на храна ще са задължени да предлагат опаковки за многократна употреба като алтернатива на еднократната пластмаса.

От следващата година търговците ще трябва да се откажат и от найлоновите торбички, с изключение на тези за плодове и зеленчуци в супермаркетите. Освен това ще бъде въведен задължителен депозит за бутилките. От 2025 година се въвежда и задължение за повече годна за рециклиране пластмаса в бутилките – поне 25 процента от материала трябва да подлежи на рециклиране.

Колко боклук можем да си спестим?

По данни на германското екоминистерство, в страната всеки час се използват по 320 хиляди чаши за еднократна употреба за топли напитки. Количеството нерециклируем боклук расте постоянно: от 2015-а до 2017-а година то се е увеличило с близо 4 процента – на 6,1 милиона тона. Затова и министърката на околната среда Свеня Шулце смята забраната за важна стъпка за ограничаване на отпадъците, които обществото произвежда. Шулце посочи обаче, че е важно да се намерят подходящи алтернативи, а не други еднократни решения като алуминия, например.

Какво казват природозащитниците?

Германската организация Deutsche Umwelthilfe се отнася скептично към промените. Новата забрана е важен политически сигнал, но бизнесът може да се пренасочи към други суровини, които вредят на околната среда, казват природозащитниците. Затова трябва да бъдат насърчавани системи за многократна употреба за чашите за кафе и кутиите за хранене.

За продукти за еднократна употреба трябва да се въведе надценка от 20 цента, за да се провокира преминаването към продукти за многократно ползване, настояват от организацията. Със събраните средства трябва да се финансират системите за многократна употреба.

Как реагират търговците?

Пластмасовите продукти за еднократна употреба вече са забранени. Но ресторантите, които разполагат с тях на склад, ще могат още да ги предлагат. От германската търговска асоциация посочват, че в случая не става въпрос за големи количества, тъй като повечето търговци още преди месеци са започнали да се подготвят за предстоящите промени.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 8 гласа.

Свързани новини

  • ЕС забранява пластмасови продукти

    Днес в ЕС влиза новото правило за забрана на някои пластмасови продукти, съобщи БНТ. Включени са пластмасови прибори и различни видове изделия. Реш ...
    03.07.2021
    4 493
    27