Българската технологична компания "Телелинк бизнес сървисис груп" ("ТБС Груп") може да има изцяло нов собственик. Интерес към мажоритарен пакет акции на търгуваната на Българската фондова борса е изразила "Словения Броудбанд С.а.р.л.", гласи съобщение до инвеститорите.
В родната компания е постъпило писмо за намерение за закупуване на мажоритарен пакет "от най-малко 51%". Писмото не представлява обвързваща оферта, като наред с други условия, закупуването е предмет и на одобрение от органите по конкуренция, гласи съобщението. От "Телелинк" посочват още, че ще допуснат "Словения Броудбанд" да извършат бизнес, финансов и правен анализ, уточнява money.bg.
"Словения Броудбанд" е регистрирана в Люксембург. Тя притежава дъщерните дружества в България, които са собственици на "Българска телекомуникационна компания и "Нова Броудкастинг Груп", най-голямата медийна група в България.
Новината за интерес към мажоритарния пакет в "Телелинк" идва дни след изявление на съоснователя и собственик на 67% от капитала Любомир Минчев, в което той изразява готовност "да предложим за продажба на БФБ мажоритарен пакет от акции в размер на над 50%, считано от началото на 2022 г."
"Логично предвид впечатляващия ръст, разширяващото се пазарно присъствие и отличните финансови резултати през последната година "ТБС груп" навлиза все повече и в полезрението на големи международни компании от сферата на ИКТ с изявено присъствие и амбиции на Балканите и европейския пазар като цяло. Считам, че "ТБС груп" е достигнала ниво на развитие, на което такава компания би имала интереса да влезе в ролята на стратегически инвеститор, който да ускори и мултиплицира значително потенциала на "ТБС груп", написа той.
За първото полугодие на 2021 г. компанията, която е собственик и на няколко дъщерни дружества на Балканите, отчита ръст на приходите от 51% до 98,3 млн. лв. и повишение на чистата печалба ot 26,4% до 8,13 млн. лв.
Пазарната капитализация на "Телелинк", която излезе на българската борса едва миналата година, е почти 200 млн. лв. Към момента се търгуват свободно малко над 20 процента от акциите ѝ, продадени от Минчев и други акционери.