Отидете към основна версия

4 771 20

Олигарсите, които загубиха най-много пари за една седмица

  • олигарси-
  • пари-
  • загуби-
  • санкции-
  • украйна-
  • русия

Загубите идват най-вече от обезценяване на акциите на компаниите им на световните фондови борси

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Руските милиардери видяха, че състоянието им намалява значително, след като страната започна инвазията си в Украйна на 24 февруари. На 3 март нетната загуба на руските свръхбогаташи, изброени в индекса на милиардерите на Bloomberg, възлизаше на 88 млрд. USD спрямо 23 февруари. По-внимателен поглед върху някои руски милиардери показва, че загубите възлизат на значителна част от личното им състояние.

Президентът на „Лукойл“ Вагит Алекперов като че ли е най-потърпевш. Загубите му възлизат на 60% от личното му състояние, преди да отпадне от списъка на Bloomberg на 2 март заедно с четирима други по-рано изброени руски милиардери.

Войната между Русия и Украйна, както и последиците от коронавирусната вълна Omicron повлякоха надолу пазарите преди 24 февруари, но руските милиардери претърпяха по-голямата част от загубите си на или след тази дата.

Сривът на руския фондов пазар и разпродажбата на руските активи на международните пазари след инвазията причиниха астрономическите загуби за руските милиардери.

„Лукойл“, който е листиран на лондонската борса, е надолу с над 80%. Най-богатият човек в Русия Владимир Потанин беше свидетел как акциите на неговата компания Norilsk Nickel се обезцениха с 50%, което води до загуба от 4,5 млрд. USD в периода между 23 февруари и 3 март. Още по-големи загуби бяха понесени от Алексей Мордашов, който освен че се занимава със стомана и злато притежава дял в германската туристическа компания Tui, както и Генадий Тимченко от Volga Group, който контролира интересите в сферата на природния газ и химикалите. Руският милиардер Роман Абрамович, известен с огромната си яхта и собствеността върху английския клуб от Висшата лига „Челси“, загуби около 2 млрд. USD или 12% от състоянието си от 23 февруари до 3 март.

Тъй като богатствата на милиардерите в Русия и на други места са нереализирани печалби, свързани с фондовите пазари, загуби като последните могат да бъдат временни, освен ако дяловете не бъдат продадени.

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 11 гласа.

Свързани новини