Отидете към основна версия

2 943 6

Най-слабото място в еврозоната

  • европа-
  • икономика-
  • италия

Това е Италия

Снимка: Shutterstock

През новата година Италия може да преживее дългова криза. Основната причина е повишаването на лихвите от Европейската централна банка и стремежът да се купуват по-малко облигации през идните месеци, съобщи Financial Times.

Както се посочва в материала, 9 от 10 икономисти, участвали в анкетата на изданието, определят Италия като страната от еврозоната, която е най-застрашена от некорелиран спад на пазарите на държавни облигации. Вестникът също така определя тази държава най-слабото звено в еврозоната.

Правителството на премиера Джорджа Мелони се опитва да намали бюджетния дефицит на страната от 5,6% от БВП до 4,5% през 2023 г. и до 3% през 2024 г., отбелязва авторът.

Подчертава се обаче, че държавният дълг на Италия остава един от най-високите в Европа и възлиза на малко над 145% от БВП. Марко Вали, главен икономист в италианската банка UniCredit, каза, че "по-големите нужди на страната от рефинансиране на дълга" и "потенциално трудната" политическа среда я правят най-уязвима от спад на пазарите на облигации.

Мелони изрази недоволство от желанието на ЕЦБ да продължи да повишава лихвите въпреки рисковете за растежа и финансовата стабилност. „Би било полезно, ако ЕЦБ свърши добра работа по комуникацията. В противен случай рискува да предизвика, ако не паника, то пазарни колебания, които ще отменят усилията, положени от правителствата“, казва Мелони.

Членове на италианското правителство разкритикуваха ЕЦБ за агресивното затягане на паричната политика. Министърът на отбраната Гуидо Крозето написа в своя профил в социалната мрежа Twitter, че политиката на регулатора „няма смисъл“, докато вицепремиерът Матео Салвини напомня, че повишаването на лихвите „ще изгори милиарди италиански спестявания“

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 8 гласа.

Свързани новини