“Високо ценим отношението на Международната агенция за атомна енергия към българската атомна енергетика. Наш основен принцип е всички препоръки и съвети от страна на Агенцията да бъдат задължително включвани в програмите ни за изпълнение. Доказателство за това е грандиозната програма за модернизации на 5 и 6 блок. Ние я изпълнихме, следвайки указанията на МААЕ” – подчерта в приветствените си думи Иван Генов, изпълнителен директор на АЕЦ “Козлодуй”. Той изтъкна отличното взаимодействие между Международната агенция за атомна енергия и атомната централа във всички аспекти, свързани с осигуряването на безопасността и с експлоатацията на ядрените съоръжения.
На 25 септември в АЕЦ “Козлодуй” пристигна на официално посещение Александър Бичков, заместник генерален директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и ръководител на Департамента по ядрена енергетика към Агенцията. Той бе придружен от д-р Лъчезар Костов, председател на Агенцията за ядрено регулиране, и Борислав Станимиров, заместник-председател на АЯР.
“Вашата атомна централа е една от най-добрите в света”, заяви по време на срещата с ръководството на АЕЦ “Козлодуй” Александър Бичков. “Искам да отбележа, че България е един от активните участници в дейностите на МААЕ. Ваши специалисти участват в наши мисии и проверки в различни централи по света и съм убеден, че това сътрудничество ще продължи”, добави заместник генералният директор на МААЕ. Александър Бичков подчерта, че атомната енергия има няколко важни преимущества: устойчиви цени, независимост от доставчика на гориво, както и най-нисък дял на въглеродни емисии в целия цикъл на производство.
Той допълни, че АЕЦ “Козлодуй” има голям опит в дългосрочното съхранение на отработено гориво, който е важен за МААЕ и трябва за бъде разпространен до всички атомни централи в света.
Александър Бичков напомни, че в света в момента се експлоатират 370 ядрени реактора, а 69 са в процес на изграждане, припомнят от пресслужбата на АЕЦ „Козлодуй“.
Гостите се запознаха със състоянието и плановете за развитие на АЕЦ “Козлодуй” и с проекта за изграждане на нова мощност на площадката на централата. В програмата бе включена и обиколка на машинната и командната зала на пети енергоблок.
В Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН, при огромен интерес, Александър Бичков изнесе публична лекция на тема “Състояние и тенденции в развитието на ядрената енергетика в световен мащаб”, на която представи многостранните дейности на МААЕ. В препълнената зала присъстваха учени от Българската академия на науките, представители на Агенцията за ядрено регулиране, на Националния център по радиобиология и радиационна защита, учени от СУ „Св. Климент Охридски“ и Техническия университет, както и представители на частни компании, работещи в сферата на ядрената енергетика.
В лекцията си, д-р Бичков засегна основно въпроса за състоянието и тенденциите в развитието на ядрената енергетика, както и новостите при производството на ядрено гориво. Той подчерта, че МААЕ работи главно за развитие на безопасни ядрени технологии и контрол върху разпространението на ядрени оръжия. По думите му, Агенцията подпомага развитието на медицинските приложения на ядрената физика с цел диагностика и лечение на туморни заболявания. Г-н Бичков поясни, че съществуват много проекти в областта на стандартите за ядрена безопасност, в които участва и България. Лекторът подчерта, че след аварията във Фукушима значително са се повишили изискванията за ядрена безопасност на ядрените централи.
След приключване на публичната лекция Александър Бичков проведе работна среща с Ръководството на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН. На срещата присъства и Ръководството на Агенцията за ядрено регулиране. Директорът на ИЯИЯЕ доц. Димитър Тонев представи пред гостите дейността на Института относно научното осигуряване и безопасната работа на АЕЦ „Козлодуй“, разработването на нови технологии за съхранение на радиоактивни отпадъци и програмата за обучение на докторанти по реакторна физика в ИЯИЯЕ–БАН.
Г-н Александър Бичков оцени високо работата на учените от БАН за провеждане на стрес-тестовете на АЕЦ „Козлодуй“.
На срещата бяха обсъдени и въпроси свързани с обучението на млади специалисти от България в МААЕ, както и включването на български учени в проекти свързани с развитието на ядрената енергетика. Г-н Бичков оцени като изключително успешно и важно участието на Република България в задачите осъществявани от МААЕ.