В последно време много от германците са песимистично настроени, когато става дума за стандарта им на живот. Близо 70% от тях заявяват, че очакват по-лош стандарт на живот в бъдеще, особено за по-младото поколение. Това показват данни от проучване, проведено от социологическата служба Forsa, по поръчка на телевизионните канали RTL и NTV.
Двама от трима респонденти (64%) отбелязват, че „общото настроение в личната им среда“ днес е „по-лошо, отколкото преди 5 години“. В Източна Германия обаче тази цифра достига 70%. Всеки четвърти респондент отбелязва, че няма особени промени в нагласата си по този въпрос. От друга страна, почти две трети (63%) от жителите на Германия смятат, че качеството им на живот е поне непроменено.
Поддръжниците на Свободната демократическа партия (85%) и Алтернативата за Германия (AfD) (84%) отбелязват, че настроенията сред техните семейства, приятели или колеги от работата са се влошили през последните 5 години. Този период включва настоящия конфликт в Украйна и пандемията от коронавирус. Привържениците на AfD и особено либералите масово критикуваха много от мерките на правителството за борба с пандемията. Освен това социолозите са установили, че 65% от избирателите на AfD се оплакват от влошаване на качеството на живот.
Малко над една трета (36%) описват своето „лично качество на живот“ днес като „по-лошо спрямо преди 5 години“. Въпреки това, 40% от участниците в проучването не са забелязали никакви промени, а 23% говорят за подобрение.
Германците са много по-песимистично настроени относно стандарта на живот, който според тях могат да очакват младите хора. Седем от всеки десет анкетирани (71%) смятат, че стандартът на живот на младите хора ще бъде по-лош в бъдеще. Само една пета са на мнение, че големи промени няма да се случат. Едва 5% смятат, че ще има подобрение.
В резултат на това, въпреки всички влошени настроения и лични проблеми в ежедневието, мнозинството (78%) подчертават, че им харесва да живеят в Германия. Само всеки пети (19%) би предпочел друга страна, а в източната част на Германия всеки четвърти (25%) би искал да живее извън страната. Най-голямо недоволство има сред членовете на партията AfD. Малко под половината (49%) харесват да живеят в Германия и почти толкова (46%) биха предпочели да напуснат страната.