Забраната на САЩ за внос на обогатен уран от Русия е разрушителна за устойчивото функциониране на световния пазар на ядрени материали и ще се отрази негативно на ситуацията в ядрената енергийна индустрия в страните, които вземат такива непазарни решения. Това се казва в коментар на Росатом, разпространен от пресслужбата на държавната корпорация.
"Държавна корпорация "Росатом"" е запозната с одобрението от Конгреса на САЩ на законопроект за въвеждане на забрана за внос на обогатен уран от Русия. Очевидно е, че подобни инициативи, които имат ясно изразен политически оттенък, са разрушителни за устойчивото функциониране на глобалния пазар на стоки и услуги от ядрения горивен цикъл (ЯГЦ) и в крайна сметка ще повлияят негативно върху ситуацията в ядрената енергийна индустрия в страни, които вземат такива непазарни решения“, се казва в документа.
Основният принцип, от който Росатом се ръководи от десетилетия, доставяйки обогатен уран на операторите на чужди атомни електроцентрали, е политическата ситуация да не дестабилизира пазара, се подчертава в коментара. „Затова нашите приоритети в международната дейност остават спазването и изпълнението на поетите договорни задължения, както и поддържането на партньорски отношения с нашите клиенти. Нашата стратегия също така предвижда възможно най-широка географска диверсификация на доставките на уранови продукти за чуждестранни клиенти, заинтересовани от сътрудничество с нас“, се казва в изявление на Росатом.
Държавната корпорация вярва, че в настоящите условия на глобален енергиен преход, динамичното нарастване на нуждите от стоки и услуги от ядрения горивен цикъл, международното сътрудничество при взаимноизгодни и прозрачни пазарни условия, прагматичният и балансиран подход е от решаващо значение за изпълнението на амбициозни програми за развитие на ядреното производство.
Сенатът на САЩ на 30 април одобри законопроект, забраняващ вноса на обогатен уран от Русия. Въпреки това, в изключителни случаи, при липса на алтернативни източници на уран за поддържане на работата на американските реактори или ако такива покупки са в „национален интерес“, законът позволява покупките да продължат до януари 2028 г. Документът също така налага задължения на Министерството на енергетиката да търси и предоставя на Конгреса варианти за заместване на доставките на уран от Руската федерация.