Имало ли е среща в навечерието на евровота между вътрешният министър тогава Цветлин Йовчев и депутата от ДПС Делян Пеевски, на която е бил повикан шефът на РДВР Пазарджик. Това попита пред журналисти във Варна Румен Петков от АБВ. Днес бившият депутат и министър коментира риторичния си въпрос в Нова телевизия.
„Вече два месеца питам имало ли е период, в който министър Йовчев е считал г-н Пеевски за незаобиколим фактор в българската политика и той избягва да отговори на този въпрос. Това е страшно – ако един вътрешен министър се съобразява по този начин, това обяснява генезиса на законопроекта за ДАНС, с който практически беше съсипано МВР”, каза Петков.
„Да бъде номиниран и избран за председател на ДАНС човек като г-н Пеевски, със съгласието на вътрешния министър – този начин на мислене определя редица управленски процеси, които изкараха на улицата десетки хиляди хора и аз мисля, че това е недопустимо за една уважаваща себе си демократична държава”, добави представителят на АБВ.
Румен Петков предупреди, че предстоящите парламентарни избори трябва да са приоритет номер 1 пред служебния кабинет и отбеляза, че новият вътрешен министър е изправен пред най-големи трудности от тази гледна точка:
„Ако погледнете специфичните избирателни секции, където има концентрация на ромски гласове, ще видите, че там доминират "България без цензура" и ДПС. Моето убеждение е, че правоохранителната система, в редица дирекции, покриваше или правеше невъзможна борбата с купуването на гласове”, коментира Петков, който смята, че става въпрос за опънат политически чадър.
„Да се излезе и да се каже – Делян Пеевски не се е срещал във Велинград с директора на пазарджишката полиция, не е участвал Цветлин Йовчев и въпросът приключва”, призова социалистът.
„АБВ е стратегически проект, който има своята визия. Различията между нас и БСП са огромни. Те са и на морално-етична основа”, заяви Румен Петков в коментар на промените по върха в Българската социалистическа партия.
Петков отбеляза, че с участието на новото ръководство на Столетницата, защото Драгомир Стойнев е част от него, е бил подписан договорът за АЕЦ „Козлодуй” с „Уестингхаус” „зад гърба на българските институции и българското общество”.
„Нямам съмнения, че кредитните досиета, рано или късно трябва да бъдат отворени. Вече не са актуални досиетата от КГБ, а тези от КТБ”, каза Петков.
Той подчерта, че АБВ е единствената политическа партия, която обсъжда политики и управленски решения и дискутира по ключовите държавни приоритети.
„Искаме дебат по ключовите въпроси, предлагаме промяна на системата, защото ако не променим системата на управление на държавата, междуинституционалните взаимоотношения, ще продължим да бъдем в състоянието, в което сме“, каза зам.-председателят на АБВ.
„Призовавам служебното правителство да публикува този договор, нека да го видим. В този договор би трябвало да има ориентировъчна цена. Ако е вярно това, което казва г-н Овчаров, че цената на един блок в Козлодуй е колкото цената на двата в „Белене”, това е престъпление към обществото. Ако е вярно, че в нея не влиза изграждането на ново ядрено хранилище. Ако Стойнев е поел ангажимента в България да се изгради хранилище за отработено ядрено гориво – това е чудовищно решение зад гърба на обществото”, посочи политикът от АБВ.