Разрешителното за строителство на "Белене" изтече, пише "Труд"
Разрешителното за строеж на АЕЦ „Белене" и екооценката за проекта изтекоха, съобщиха пред „Труд" от Министерството на регионалното развитие.
Така, ако бъде взето решение проектът да се поднови или да бъде продаден, ще се наложи документи да се вадят отново. От януари 2012 г. обаче проектът е спрян и „Белене" вече не е обект с национално значение.
При това положение проектът не може да ползва облекчена процедура за ново строително разрешително и екооценка, ако бъде рестартиран.
Според Закона за устройство на територията строителните разрешителни изтичат пет години след началото им, ако обектът не е завършен до ниво покрив.
Разрешението за АЕЦ е дадено през юли 2008 г. от тогавашния строителен министър Асен Гагаузов. През 2011 г. са правени промени в текста, но срокът въпреки тях е изтекъл, казаха от ведомството.
Брюксел отлага да ни плати за наводненията, притеснява се "24 часа"
Компенсациите за щетите от наводненията в България паднаха жертва на провалените преговори за европейския бюджет. Точката за отпускането на 10,5 млн. евро компенсации за катастрофалните наводнения у нас, която трябваше да бъде гласувана следващата седмица от Европарламента в Страсбург, беше извадена от дневния ред и отложена за неопределено време. Според експерти по бюджета парите не може да бъдат одобрени, докато ЕС не постигне споразумение за собствените си разходи, и най-рано ще бъдат предложени на евродепутатите преди Коледа.
Само 16 полицаи са уволнени за корупция през 2014 г., разкрива "Сега"
Само 16 полицаи са уволнени от МВР заради корупция от началото на годината, съобщиха за "Сега" от МВР. Данните показват спад - за сравнение през 2011 г. уволнените са били 160, а година по-късно само в столичната полиция с работата си са се разделили 22 служители.
От началото на 2014 г. в министерството са образувани общо 43 дисциплинарни производства заради подкуп. 18 от тях не са приключили, а в 7 от случаите подозренията за корупция не са потвърдени, става ясно от статистиката. Двама служители са наказани с по-леки санкции. Няма данни колко от наказанията са обжалвани и отменени от съда.
Делото "Палките" все още е мираж, отбелязва "Стандарт"
Мегапроцесът срещу катаджийската корупция "Палките" все още е мираж заради различни процесуални нарушения. Година и три месеца след като беше насрочено първото заседание по делото, то все още не е тръгнало на първа инстанция.
През юни 2011 г. при спецопeрация на МВР бяха задържани 12 пътни полицаи от Пазарджик и Пловдив. Стоян Илиев, Георги Бодуров, Марин Енджов, Петър Михайлов, Петър Костадинов, Иво Даскалов, Илия Сотиров, Георги Георгиев, Иван Араланов, Наско Ставрев и Здравко Тодоров от Пловдив и Илия Пърличков бяха обвинени, че са участвали в престъпна група, която вземала рушвети от шофьори. Според прокуратурата подкупните ченгета са действали от септември 2010 г. до май 2011 г. от 40-ия км на магистрала "Тракия" между ханче "Калугерово" и Пловдив. Манипулирали радари и искали рушвети, най-често между 20 и 50 лв. от шофьор, за да заличат от системата превишената скорост и да не съставят актове. Разследването започнало след подадени сигнали на рекетирани шофьори. За да бъде разкрита схемата, били използвани полицаи под прикритие и СРС-та. Името на операцията по задържането дошла, след като стана ясно, че групата криела парите от подкупи в полицейски палки с винт.
Клошари изкарват по 170 лева дневно, пресмята "Монитор"
Клошари изкарват до 170 лева дневно и крадат 25 на сто от съдържанието в боклукчийските кофи, алармират фирми за оползотворяване на отпадъците. Със създаването на системата за рециклиране на опаковките от хартия, пластмаса, стъкло и метал е било заложено фирмите да събират 70% от тези отпадъци от кофите за смет. Реално обаче от контейнерите компаниите събират само 16 на сто. За да изпълнят поставените от закона цели за оползотворяване на опаковки, фирмите с такава дейност трябва да купуват смет. “Купуваме от пунктовете отпадъците, които са били взети от клошарите от нашите контейнери. Оказва се, че плащаме двойно”, твърди изпълнителният директор на “Екопак” Тодор Бургуджиев.
Според него хората, които ровят в кофите за смет са организирана група, която успява да си докара доста добри доходи. “Има клошари, които продават по 1 тон хартия на ден В момента хартията струва 160-170 лева за тон”, твърди Бургуджиев.
Отидете към основна версия
19 Ноември, 2014 08:13 1 369 3
Само 16 полицаи са уволнени за корупция през 2014 г
Преглед на печата
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.