Сотир Цацаров е обект на смъртни заплахи от това лято, съобщи в. “24 часа” позовавайки се на информация от разследващи. Те обаче са станали особено интензивни през последните седмици, в които се гледаха промените в конституцията. Заплахите са по телефон, мейл и чрез пощата. Писмата са налепени с букви от вестници, за да се идентифицират по-трудно изпращачите. Общото им послание е, че публичните прояви на главния прокурор се следят и той ще бъде разстрелян. “Главният прокурор не е с увеличена охрана, нито се движи с брониран автомобил”, каза лаконично шефката на пресцентъра на Сотир Цацаров Малина Александрова.
Бензинът падна почти до 2 лева
Бензинът и дизелът предпразнично радват шофьорите с по-ниски цени. Цената на най-масовия бензин А95 падна до почти 2 лева за литър и от около два дни се предлагаше по бензиностанциите срещу 2,01–2,02 лв., показа проверка на в. “Труд”. От големите вериги бензиностанции вчера най-ниска бе цената в “Лукойл” - 2,01 лв., следвана от “Шел” - 2,02 лв., ОМВ, където струваше по 2,03 лв., и “Петрол” - по 2,04 лева. Това важи обаче за бензиностанциите по магистралите - в големите градове цените са с 1-2 стотинки по-високи.
Новата двулевка вече е в магазините
Новата монета от два лева вече е в магазините, пише в. "Стандарт". Само седмица след като новата пара е в обращение пазаруващите вече я получават като ресто. Монетата прилича на еднолевовата, но е малко по-голяма. За момента хората, на които я върнем, се радват на двулевката, тъй като все още е рядкост. Част от пазаруващите дори искат да им я запазя, обяснява Таня, която върти малко квартално магазинче. Теглото на новата двулевка е девет грама, а диаметърът й е малко над 2,6 см. Освен с новата монета ще продължаваме да пазаруваме и с хартиените банкноти от два лева, напечатани през 1999 г. и 2005 г.
Съдят ни срещу 6,64 лв. на час
Съдебните заседатели, които представляват гражданското общество в процесите по наказателни дела, работят срещу 6,64 лв. на час в Софийския градски съд, пише в. "Монитор". Сумата е плод на формула, разписана в стара наредба, по която работят съдебните заседатели, тъй като единствената нова беше съборена 2011 г. в Конституционния съд, но министерството на правосъдието още тупа топката и няма решение на проблема. Заплащането в СГС е най-високото у нас, предвидено за съдебни заседателите. В по-малките съдилища в страната надницата им е и доста по-ниска, съобщи пред агенция „Монитор“ председателят на Съвета на съдебните заседатели при СГС Емилия Николова.