Народното събрание избра вицепремиера Меглена Кунева за министър на образованието и науката и освободи от поста проф. Тодор Танев.
От присъствалите 203 депутати „за” гласуваха 104 депутати , „против” гласуваха 66 народни представители и „въздържал се” бяха 31.
80 депутати от ГЕРБ, 13 от Реформаторския блок, 8 от БДЦ и 3-ма независими подкрепиха Меглена Кунева.
„Против" нейния избор обаче застанаха 35 депутати от БСП, 21 от ДПС, един от РБ, двама от ПФ, петима от „Атака" и двама независими.
„Въздържаха се" 6-ма от РБ, 13 от ПФ, 3-ма от БДЦ, 9 от АБВ.
Досегашният министър на образованието и науката проф. Тодор Танев беше освободен. Над 3 часа продължи дебатът в пленарна зала.
Секунди след избора на Кунева, двама народни представители от Патриотичния фронт обявиха от парламентарната трибуна, че поради техническа грешка гласът им е отчетен неправилно и системата е отчела „за”, макар че те са били „въздържал се”.
Председателят на парламента Цецка Цачева прие казаното и посочи, че и друг път е имало такива грешки.
Убедих се в нуждата от образователния закон, за да нямат завършили политолози като вас място в българското образование. Това каза по време на дебатите по избора на нов министър на образованието и науката в парламента Снежана Дукова от ПГ на ГЕРБ.
Дукова се обърна към депутатът от БСП лява България Валери Жаблянов с думите: „Не мога да не отговаря на кратко на това, което колегата от БСП изкрещя.
Искам да кажа, че когато говориш за настоящото правителство и за министър-председателя той не е във Виетнам, а в ЕС, където вероятно ще подпомогне образователната политика”. „Всички тези въпроси, които отправихте са само една рамка, която трябва да свърши МОН”, каза тя.
„За пръв път образованието е национален приоритет”, каза депутатът. Народният представител се обърна към ПГ на БСП лява България и каза: „Принципът на ГЕРБ е - участвай и променяй, а вие сте замръзнали в XIX век, със своя консерватизъм”, допълни още тя.
„Ние ще подкрепим Меглена Кунева като министър на образованието защото смятаме, че реформата трябва да продължи”, посочи Снежана Дукова.
В лични обяснение към Дукова, Валери Жаблянов от БСО лява България заяви, че XIX век е векът на прогреса и Васил Левски, и Христо Ботев са граждани на този век.
„Ако смятате, че тези двама граждани са изостанали от вас в развитието си само, защото сте се родили по-късно, няма да го коментирам”, каза той.
Правителството, което Бойко Борисов създаде, не си върши работата в реформаторската си част. Това каза по време на дебатите по избора на нов министър на образованието и науката в парламента Йордан Цонев от ПГ на ДПС.
Няма никакво съмнение, че ако предложението на премиера се бламира днес, то изходът от парламентарната и правителствена криза, които ще последват, е незабавен предсрочен вот. Това каза от парламентарната трибуна независимият народен представител Лютви Местан.
Аз и петимата колеги, които са с мен, няма да участваме в тази игра”, допълни той.
„Ако след гласуването на таблото лъснат гласове „за” по-малко от 121, то за партиите от управляващото мнозинство това ще бъде цифровият израз за тежкото им самопризнание, че кабинета „Борисов 2” и партиите е от управляващото мнозинство, са загубили своята управленска легитимност”, коментира още Местан. „България има нужда от нов парламент, който да излъчи нов кабинет, с ясен европейски профил и свободен от задкулисни зависимости, които да задушават него и българския народ”, допълни той.
Нямам никакви съмнения, че Меглена Кунева притежава необходимите качества и затова предлагам решително да я подкрепим. Това каза от парламентарната трибуна народният представител от РБ Бойка Маринска.
За да се обезпечи неговото действие и обективно прилагане, МОН трябва да разработи 19 Държавни образователни стандарта”, обясни Маринска. По думите ѝ, новата образователна структура ще наложи и промяна в учебните планове и програми.
„От БДЦ подкрепихме г-жа Кунева не само за министър на образованието. Подкрепата ни беше и за вицепремиер от кабинета, който ще поеме ресора, което е поредният израз на желанието ни за запазването на стабилността в страната. Това е водещото при взимането на решението ни днес, защото когато нямаш стабилност в държавата няма да имаш и реформи в ключови сектори“ – каза от парламентарната трибуна съпредседателят на БДЦ Стефан Кенов.
„БСП ще избере принципната позиция да бъдем в опозиция на тази политика в образованието, която второто правителство на ГЕРБ прокарва. Всякакви козметични промени на персоналния състав на МС няма да променят политиката. Ще гласуваме против, ще гласуваме за друга политика в образованието, срещу неговото съсипване”. Това заяви от парламентарната трибуната председателят на НС на БСП Михаил Миков. Той подчерта, че никой, с изключение на представителите на БСП, не е поставил въпроса: какво ще се промени в образованието с днешното гласуване на Меглена Кунева.
Според него големите проблеми пред българското образование, които правят родители, учители, граждани все по-гневни, са свързани с политиката, започната при първия кабинет на Борисов, която е продължена от министър Танев и очевидно ще бъде продължена и от новоизбрания министър, ако бъде избран.
„Това ще продължи да генерира остра нестабилност в страната. Опитите за поредна глътка въздух в безпринципната комбинация, която крепи днешното правителство, ще продължи да ерозира доверието не само в правителството, а и в НС”, категоричен бе председателят на левицата.
Михаил Миков подчерта, че става въпрос не за политическа подкрепа, а за безпринципна аритметична подкрепа- само и само да има промени в кабинета.