„Не е редно да си заравяме главата в пясъка, при положение че на 30 км от Пловдив има доказани хора, които са приобщени към радикалния ислямизъм. В Пловдив знаем, че е най-голямото гето на Балканите, така че е нормално да има такава потенциална опасност. Наредбата забранява носенето на бурки, хиджаб”, обясни за по Нова телевизия общинският съветник от Патриотичния фронт Александър Сиди, който внесе предложение да се забрани носенето на бурки в Пловдив.
Според вносителя на предложението кв. „Столипиново” в Пловдив е един от потенциално опасните райони. Причината - почти целия квартал изповядва ислям.
„Нашите жени носят само забрадки, не и бурки”, възроптаха хората от квартала.
„Наредбата забранява носенето на дрехи и аксесоари, които закриват лицето. Трябва да го направим превантивно, преди да се появи този проблем. Най-добрата санкция е една финансова санкция. Предложили сме глоба до 500 лв. за първо провинение и до 1000 лв. за второ нарушение. Почти сме убедени, че това предложение ще мине на 17 май в общинския съвет”, добави Александър Сиди.
Забраната за носене на бурки е превантивна мярка. Преди 10-15 години в Пазарджик не бяха така правоверни и нямаше забулени жени. При положение, че в Пловдив е най-голямото ромско гето на Балканите, съществува реална опасност за града, заяви по bTV и общинският съветник на град Пловдив от Патриотичния фронт Стефан Послийски.
Според Послийски на ромите в Пловдив предлагани сериозни финансови стимули, за да се забулят жените. По думите му общинските съветници се притесняват, че подобно влияние идва от Саудитска Арабия или Турция.
Целта на вносителите е да се ограничи агресивното навлизане на различни религиозни течения. Предвидена е и глоба от 300 до 500 лева за първо нарушение, а за второ - до 1 500 лева.
Нина Гьошева, също общински съветник от Патриотичния фронт, поясни, че в предложението предвижда и забрана на каквато и да е била дейност на вероизповеданията в детските градини и учебните заведения, както и на всички места, където се събират деца в града.
Освен забрана на бурките от Патриотичния фронт предлагат и забрана на агитация на религиозна основа по улиците на града, като това включва раздаване на безплатни книги или брошури от различни веризповедания. Ще се водим от регистъра на признатите вероизповедания в Европа, коментира Гьошева.
Иван Петков от БСП заяви, че въпросът все още не е бил обсъждан от парламентарната му група. Въпреки това смята, че няма да има разногласия по предложението – „ще сме против носенето на бурки, тази „толерантност” трябва да спре”.
Дали бурките в Пловдив ще бъдат забранени, ще стане ясно на сесия на общинския съвет на 18 май.
Преди това предстои обществено обсъждане по темата.
Забрана за бурки на обществени места вече беше приета от общинските съвети в Пазарджик и Стара Загора.