На 8 май отбелязваме Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец. През 2012 година денят се отбелязва под мотото "Младежта е на ход".
За първи път 8-ми май е отбелязан като Световен ден на Червения кръст и Червения полумесец през 1953 година.
Тогава се навършват 125 години от рождението на Анри Дюнан – идеолога и създателя на Международното червенокръстко движение. Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец и Международния комитет на Червения кръст всяка година предлагат специфична тема за отбелязването на празника.
Българският Червен кръст кани днес от 11:00 до 22:00 ч., на голямата поляна в Южния парк /входа от бул. „Гоце Делчев”/ на едно нетрадиционно събитие на открито, реализирано изцяло от Българския младежки Червен кръст.
В специално изградено за празника хуманитарно селище от шатри ще откриете музейна палатка на БЧК, стая със загадки, арт и био базар с ръчно изработени бижута, свещи, аксесоари и др., екипировка за екстремни спортове, кулинарни изкушения, зона за почивка и забавления, първа помощ за най-малките, алпийски способи и много музика на живо /от 19.00 часа/.