792 643 автомобила у нас са със свалени номера заради неплатена застраховка „Гражданска отговорност“. От 3 май до края на септември МВР е прекратило регистрациите на 865 566 коли. От тях след това има сключени полици само на 72 923, на които са им възстановени регистрациите. Това заяви началникът на отдел „Пътна полиция“ в МВР Бойко Рановски по време на конференция за пътна безопасност „Мирен договор за българските пътища“, организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ).
Медиен партньор на проявата е Факти.бг.
„Останалите автомобили, може би голяма част, вече не са на територията на България и те нямат регистрация в нашия регистър“, категоричен бе Рановски. По думите му от януари до края на септември са съставени 14 716 глоби заради липса на „Гражданска отговорност“.
Шефът на пътната полиция каза, че през миналата година 36 деца са загинали на пътя, като броят им е най-висок за последните 6 години. От началото на 2017 г. до момента 22 деца са загубили живота си в катастрофи.
През миналата година по родните пътища са загинали 708 души, а 9374 са тежко пострадалите. Общият брой на катастрофите, при които има загинали хора и тежки материални щети е 51 873. Най-често катастрофи са ставали в столицата, Пловдив и Варна, а най-малко в Търговище, Перник и Ямбол.
През настоящата година има рязко увеличение на броя загинали хора в София област – 40. В Пловдив починалите са 39, Бургас и Стара Загора – по 32. Най-малко жертви има във Видин, Перник, Хасково, Смолян и Габрово.
Два пъти повече са пострадалите по пътищата у нас в сравнения с Европейския съюз. Това отчетоха застрахователните компании и държавните институции по време на конференция. Именно затова финансовият министър Владислав Горанов и министърът на здравеопазването Николай Петров призоваха за затягане на правилата и санкциите за некоректни шофьори.
Войната по пътищата е сериозен проблем, от който икономиката на страната губи много, но по-голяма е загубата на човешкия живот. Необходимо е да се инвестира в образованието на младите хора от най-ранна възраст. Водачите трябва да бъдат възпитани така, че да ползват новата инфраструктура безопасно.
Затова трябва промяна в самосъзнанието на всеки ползвател на пътищата. Това коментира днес заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев.