В деня, в който криптовалутата биткойн премина психологическата граница от 10 000 долара, МВР отказа да каже как се разпорежда с 213 519 биткойна конфискувани в рамките на операция ПРАТКА/ВИРУС срещу митнически измамници.
Съобщението на международната правоприлагаща служба SELEC за конфискуването на такава сума от криптовалутата е от 29 май и може да бъде видяно тук. В него иззетите биткойни се оценяват по тогавашния курс на 500 милиона долара.
Междувременно беше създадена криптовалутата Bitcoin Cash, като всеки притежател на Bitcoin получи същото количество Bitcoin Cash. Сега Bitcoin Cash струва над 1500 долара.
По днешния курс 213 519 BTC плюс още толкова Bitcoin Cash достигат внушителната сума от 6 милиарда лева.
Въпросите, които Биволъ зададе на МВР по реда на ЗДОИ имаха за цел да се даде публичност на информацията как се управлява и съхранява това внушително имане, което може много лесно да бъде присвоено.
Биволъ продължава да разследва този уникален в историята случай, който представлява най-мащабната до момента конфискация на криптовалута.
Припомняме, че най-голямото потвърдено изземане на криптовалута до момента е за 144 336 биткойна, след като ФБР разби криминалния сайт "Пътя на коприната".
След като иззе компютрите на собственика на "Пъта ня коприната", ФБР прехвърли всички намерени в тях биткойни на специален портфейл, собственост на американската държава, който беше оповестен публично.
След приключването на разследването, биткойните бяха продадени на търг и донесоха на американската държава 48 милиона долара.
Защо МВР не действа като ФБР?
Вместо да вземе пример от този прозрачен и ефикасен начин да бъдат съхранени и употребени "на ползу роду" конфискуваните биткойни, МВР мълчи.
Съществува обаче реална опасност биткойните да бъдат присвоени, ако останат "на тъмно".
Предотвратяването на потенциална злоупотреба е възможно, както се вижда от практиката на ФБР. Достатъчно е всички иззети биткойни да бъдат прехвърлени в специален публичен портфейл, собственост на българската държава.
Оповестяването на публичния портфейл ще го изключи от системата за транзакции, тъй като той съдържа средства придобити от престъпна дейност, върху които българската държава публично е заявила собственост.
Впоследствие този ресурс може да бъде използван като инвестиционен инструмент, продаден на търг или по друг начин, но това ще се случи прозрачно и ще може да се проследи дали разпореждането с него е в интерес на данъкоплатците.