Потънали кораби край Констанца, Мангалия и Тюленово, изкуствени рифове, уникалната подводна каменна гора край Созопол, останки от някогашните крепости Томи, Калатис, Калиакра, Бизоне, Аполония и Месембрия вече ще фигурират като подводни туристически обекти за разглеждане. Това каза във Варна доц. Преслав Пеев от Института по океанология при БАН, цитиран от информационна агенция "Черно море".
Идеята на варненски и румънски учени е тези точки да станат достъпни още през идващото лято за тези гости, дошли по Западното Черноморие. Четири международни маршрута ще се предлагат от хотелиери и туроператори. Дестинациите са набелязани по идея, разработена от учени от Института по океанология във Варна, както и от Националния институт за изследване и развитие по морска геология и геоекология в Румъния, Националния исторически и археологически музей в Констанца, и от представители на водолазни клубове от двете страни.
Корабите са потънали през последните 100 години и се намират на дълбочина до 30 метра. За любителите на подводните спортове е разработен и маршрут, включващ потопени древни търговски пътища. Идеята е да бъдат показани пристанищата от древността, които са под вода.
По думи на Пеев, в района на Созопол има два потънали кораба и една изключително интересна природна забележителност – каменната гора, чиято възраст е на няколко милиона години. Нямаме друг такъв подводен обект. Повече обекти са включени от българското крайбрежие. Освен потънали кораби и природни защитени зони, в музеите има доста неща, които могат да бъдат видени от туристите.
Потопените търговски пътища – това са всички по-значими селища по румънското и българското крайбрежие, които са представлявали значими пристанищни центрове. От Румъния сме включили днешните Констанца и Мангалия, а от България – Калиакра, Балчик, Каварна, Варна, крепостта при нос Св. Атанас, която е с голям потенциал, Несебър и Созопол.
Не само гмуркачите ще могат да се възползват обаче от маршрутите. Любителите на подводната археология, които не се гмуркат, могат да разгледат музеите в крайбрежните градове, в които има изложени артефакти. В морето повечето обекти са на достъпни дълбочини – до двайсетина метра. В български води това са потъналите кораби „Мопанг“, „Родина“, „Стефан Караджа“ или пък подводните пещери „Мартина“ и „Тюленовата“, отбеляза още Пеев.
„По нашето крайбрежие има много красиви места. Тюленово и Камен бряг, Калиакра и Русалка са сравними с най-красивите подводни обекти в цял свят“, каза инж. Антон Кръстев, специалист по водолазна техника и спускания към Института по океанология.
"На север – Тюленов и Камен бряг, около Русалка, Калиакра има неща, които са сравними с най-красивите подводни обекти в света. Трябва да се има предвид, че не през цялата година можем да се гмуркаме и да ги откриваме, но през лятото могат да се видят както природни обекти, така и останки от човешката дейност", допълва той.