България утвърди противоречивата Истанбулска конвенция на Съвета на Европа за защита от домашно насилие, за която се смята, че узаконява "третия пол". Това стана с решение на Министерски съвет в първото заседание на правителството за годината.
Против конвенцията се обяви открито единият от вицепремиерите на "Обединени патриоти" - Красимир Каракачанов. Той се опита да спре конвенцията, като не я разписа.
Документът е известен като Истанбулската конвенция, защото е договорен през 2011 г. в Истанбул и е подписана от 44 държави и Европейския съюз. Досега е ратифицирана от 28 държави. България подписа Конвенцията на 24 април 2016 г. от името на министър Екатерина Захариева, а сега неин вносител е правосъдният министър Цецка Цачева.
Истанбулската конвенция цели „да защитава жените от всички форми на насилие и да предотвратява, преследва и премахва насилието над жени и домашното насилие“. В документа обаче непревителствени организации и самият Каракачнов виждат промяна в законите на страната, които да дадат нова формулировка на социален пол.
Още вчера от ВМРО категорично се противопоставиха на ратифицирането на този документ. Според тях, под заглавие за домашното насилие Конвенцията налага учебни програми за изучаване на „нестереотипни роли на пола“ като хомосексуализъм и травестизъм. Тя съдържа редица скандални текстове, атакуващи такива основополагащи категории за българите, като мъжки и женски пол, семейство от мъж и жена, правата на родителите, правото на свободно вероизповедание и др. училища ще подлежат на санкции, ако не позволяват на момчетата, които се идентифицират с женския пол, да използват тоалетните и баните на момичета и обратно.
От ВМРО изтъкнаха още, че Словакия е спряла всяко движение за ратификация след остра полемика. След опит да бъде тихомълком гласувана разгорещени дебати се разгарят и в Хърватия, която също отхвърля Истанбулската конвенция. Същото се случва и в Латвия.
Унгария категорично и окончателно е отказала ратификация. Така че не сме само ние единствени - цяла Източна Европа е „взривена“ от Истанбулската конвенция, подчертаха още от ВМРО.
От Министерски съвет пък съобщават, че това е първият инструмент в Европа, с който се създава цялостна правна рамка за защита конкретно на жените и момичетата от всички форми на насилие и за предотвратяване, преследване и премахване на насилието над тях, включително домашното насилие.
Т. нар. Истанбулска конвенция обхваща широк спектър от мерки – от събиране на информация и повишаване на осведомеността на обществото по този проблем, през предоставяне на защита и на услуги за подпомагане на жертвите, до всеобхватно криминализиране на различните форми на насилие срещу жени. С присъединяването си към нея България се задължава да вземе мерки за предотвратяване и справяне със всички форми на насилие, породено от неравенството между половете, за защита на пострадалите и за ефективно съдебно преследване на извършителите, както и за събиране на информация и повишаване на осведомеността на обществото по проблема с домашното насилие.