Група академици изпратиха отворено писмо до властта, в което изразяват опасенията си от разединението в обществото, предизвикано във връзка с Истанбулската конвенция.
Ето какво пишат те:
Ние, група български академици, сме сериозно разтревожени, че през последните дни българското общество отново е подхвърлено на противопоставяне и разделение по повод печално известната Истанбулска конвенция.
Редица разумни гласове на мислещи хора чухме през тези дни, които съветват за трезва преценка и настояват да се върнем към традиционните ценности на българското общество, към православната ни вяра и да прозрем, че зад медените думи уж в защитата на жените и децата от насилие наднича лицето на нравственото разтление, на отказа от традиционните ценности за семейството и най-вече на отказ от божиите заповеди за морален и почтен живот и организация на семейството и обществото.
Неслучайно и Светият Синод на православната църква категорично осъди тази конвенция и предупреди за опасностите, които се крият зад неясния и неточен превод.
Категорично е и осъждането ѝ от главния мюфтия на Република България.
И нека си припомним думите на пророк Исая „Тежко на оногова, който приема доброто за зло, и злото за добро, тъмнината за светлина, и светлината за тъмнина“.
Обръщаме се към Вас, господин Президент,
госпожо Председател на Народното събрание и
господин Министър-председател,
към вас господа, лидери на политическите партии
в парламента на Република България,
Не допускайте ново разделение на българското общество по такъв безсмислен и вреден повод!
Всички сме против насилието срещу жени и деца.
Но защитата трябва да става не с конвенции със съмнително съдържание и нездрав смисъл, и с много „подводни камъни“, налагани с брутален натиск отвън.
И кой нормален човек ще отхвърли казаното в Библията, че Бог мъж и жена ги сътвори, а не другояче?
Достатъчно дълго българското общество е проявявало изключителна търпимост и толерантност към паради и демонстрации на нетрадиционни навици и предпочитания.
Време е да защитим традиционните си православни ценности, почиващи върху хилядолетно историческо и културно развитие.
акад. Антон Дончев,
акад. Константин Косев,
акад. Георги Марков,
акад. Стефан Воденичаров,
акад. Благовест Сендов,
акад. Васил Сгурев,
акад. Людмил Стайков,
акад. Васил Гюзелев,
акад. Дамян Дамянов