Отидете към основна версия

1 224 0

2.5 млн. жени и деца жертви на трафик всяка година

  • роми-
  • трафик-
  • интеграция
Снимка: БГНЕС

Повече от 2.5 милиона жени и деца се набират годишно с цел трафик под различни форми. Това каза посланикът на Франция в България, Н. Пр. Филип Отие, който е домакин на пресконференция по повод началото на проект „Превенция на трафика на хора, принадлежащи към етническите групи, с фокус към ромското малцинство в България”.

Проектът е разработен от националната комисия и ще се осъществява във Варна в продължение на 2 години, чрез финансовата подкрепа на посолството на Франция, Постоянното представителство на Франция към Службата на ООН, както и посолството на Франция в Румъния. Основната му цел е да послужи за модел за цялостната държавна политика в превенцията на трафика на хора сред уязвимите етнически групи в България.

Нашето мнение във Франция е, че единствено глобален подход и координация между всички ангажирани с трафика на хора действащи лица ще доведе до резултат, посочи той. По думите му трябва да се работи както за залавяне на трафикантите, така и по закрила на жертвите и за информиране на уязвимите групи от населението.

Франция е ангажирана от години с тази форма на организирана престъпност и ратифицира през 2002 г. така наречената Конвенция от Палермо и протокола към нея, свързан с трафика на хора, каза посланикът. Франция подкрепя и Глобалния план на ООН за борба с трафика на хора.

111 лица са с влезли в сила присъди за трафик на хора в последните години. За първи път имаме тежки осъдителни присъди, заяви, от своя страна, министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. Той даде пример с групата на Данчо Пръча с осъдителни присъди от 10 и 13 години и обезщетения.

По думите на Цветанов основна цел на проекта е превенцията. „Българските роми са част от най-уязвимите групи обществото, затова създаването на местните комисии дава възможност те да работят с акцент в райони с ромско население. Искаме да информираме обществеността, да създадем гаранция децата да не попадат в мрежата на трафика на хора с цел джебчийство“, посочи министърът.

Според Цветанов, проектът ще допринесе за превенция и информираност на всички слоеве от обществото, което биха могли да попаднат в този трафик. „Ние сме хората, които трябва да предприемем мерки това да не се случи. С общите усилия на всички заедно можем да предотвратим подобни канали, да информираме обществеността и уязвимите групи, които могат да бъдат добра хранителна среда за тези трафиканти“, каза министърът.

Той даде редица примери от сътрудничеството, довели до успешни операции. Българка е изкарала 4 млн. евро за осем години под въздействието на натиска на трафикант в Холандия, срещу когото има дело. Изключително важно е да правим политика за защита на жертвите на трафика на хора, каза министърът. 10-годишна осъдителна присъда е получил и организатор на трафик след успешно взаимодействие с вътрешното министерство на Австрия през миналата година.
 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини