Отидете към основна версия

1 650 10

Доган се обяви против "Белене"

  • ахмед доган-
  • пленвелиев-
  • белене-
  • стратегия 2020
Снимка: БГНЕС

АЕЦ "Белене" е грешка. Това заяви ръководството на движението на брифинг след среща с президента Росен Плевнелиев, който провежда месец на политически консултации. Според партията на Ахмед Доган трябва да има дебат и за шистовия газ.

Изказването бележи промяна в позицията на ДПС относно строителството на новата АЕЦ. „Решението за проекта АЕЦ „Белене“ е взето и централата ще бъде построена. По този начин ще защитим националните си интереси. Към всички аргументи, които ги има в договора обаче, ще трябва още да се наблегне на сигурността, предвид трагедията в Япония“, коментира миналата години депутатът от ДПС и член на Централното оперативно бюро на партията Рамадан Аталай.

Построяването на "Белене" е необходимо предвид световния недостиг на енергия, категоричен бе Аталай. "Всякакви други изказвания от типа на гьолове и други квалификации, които бяха използвани от премиера във връзка с този проект, в момента го затрудняват да изкаже на глас крайното си решение, но бъдете убедени, че то е взето и в близко време ще трябва да го обяви", каза още той.

Ахмед Доган, който си припомни, че от 2005г. не е идвал в президентството посочи, че това може и да прави визитата му днес знакова, "стига да декодираме смисъла, който е вложен в знака". С уговорката, че не прави комплименти, той обаче подчерта, че инициативата на държавния глава за политически консултации с различните политически партии е нетипична, иновативна инициатива на президентската институция.

"Това е нещо ново за мен от гледна точка на търсене на консенсус надпартиен по проблеми, които се отнасят за страната в една нова ситуация. Стратегия 2020 наистина поставя страната в една нова ситуация", каза Доган. Той смята, че политическият елит на страната трябва да намери изход и да понесе отговорност, за да не се изпуска шансът със Стратегията. Тя може да постави страната ни в средата, а не на опашката на ЕС.

А иначе лидерът на ДПС, който в нощта на първия тур на президентските избори каза, че "ДПС не приема Росен Плевнелиев като необходимия профил за държавен глава", днес освен, че го похвали за инициативата, бе и силно впечатлен от пунктуалното представяне на идеите на ДПС, които държавният глава направи пред журналистите. Ахмед Доган приветства действията на Росен Плевнелиев да създаде едно консенсусно надпартийно пространство на координация за Стратегия 2020.

Широк дебат по приоритетите на Стратегия 2020

България трябва да изкове своята стратегия за развитие в широк обществен дебат. Около това са се обединили държавният глава и ръководството на ДПС. Плевнелиев определи разговора като интересен. От движението са поставили въпроса за това да има набелязване не само на приоритети, но и на технология – как, кой, колко, за да бъдем максимално прагматични и ясни.

20 години след прехода, страната все още няма приоритети, каза лидерът на ДПС Ахмед Доган. „Акцентирам на зова на президента - да помислим много отговорно, защото това е шанс. Вече сме загубили две години. Европа по необходимост започна Стратегия 2020 като търсене на изход от кризата”, каза лидерът на ДПС, като допълни, че Стратегия 2020 трябва да е един консенсусен политически продукт.

„Ако сега се намираме в края на опашката на страните-членки на ЕС, в контекста на Стратегия 2020 имаме шанса да се позиционираме поне в средата. Ако този шанс се изпусне от управляващия елит на страната, нищо не може да ни помогне след това. И това е дълбокият смисъл на тези консултации на президентската институция”, заяви Доган.

„Ние сме впечатлени от самия факт, че президентът на страната влиза в една нова роля, която не е ясно дефинирана в самата Конституция. Президентската институция не трябва да се приема формално. Става въпрос за нещо изключително важно – президентът да създаде едно надпартийно, консенсусно пространство на съгласие и осмисляне на дългосрочните приоритети на страната”, каза лидерът на ДПС.
Той апелира към медиите да подемат и развиват идеите на президента в рамките на Стратегията за развитие България 2020 „не като шикозност, а в търсене на ефективност”.

Взимането на бонуси не е грях

В условия на бедност или обедняване, на криза, всеки проблем може да се превърне в гръмоотвод с оглед на търсене на виновници, нови дяволи, сатанизиране. Всяка власт дефинитивно трябва да стимулира своите служители, каза още Ахмед Доган.

Лидерът на ДСП бе помолен да отговори на днешния призив на премиера да се върнат бонусите и на предишната власт, както и неговия хонорар за Цанков камък. "Аз не съм бил министър и не съм взимал бонус, хонорарът не е бонус", каза Доган.

„Ние не казваме, че предишното правителството не е давало бонуси, но от това не е правило политика. В последния мандат бюджетните излишъци бяха космически, но това не бяха бонуси. Сега ситуацията е друга и раздаването на бонуси има съвсем друг ефект. Преди, ако проблемът е бил защо бонусите не са били достатъчно високи, сега е – защо изобщо ги има”, каза още той.

"Пазарната икономика предполага подобно стимулиране. Но държавата трябва да има доста ясен правен катахизис и все пак трябва да имаме морална представа да знаем кое е в рамките на моралното в дадено състояние на обществото, в даден етап на развитието му с оглед стимулирането на държавните служители", посочи Доган.

"Ние не казваме, че предишното правителство не е давало бонус, обаче ние от това не сме правили политика", отбеляза обаче Доган. Той заяви, че предишното правителство "беше в състояние на възход, сега ситуацията е друга. Сега сме в стагнация, търси се изходът от кризата и в тази ситуация раздаването на бонуси има съвсем друг ефект".

"Преди проблема е бил защо не са достатъчно високи, сега е защо изобщо ги има от гледна точна на противопоставянето на различни групи на населението. Ние сме против бонусите изобщо и ДМС въпросът е да има правила и да не служат за партийна, а за надпартийна политика", каза той.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини