Административен съд-София е отхвърлил жалбите на "Инерком България" ЕАД и ЧЕЗ срещу второто решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Двете компании, които подписаха предварителен договор за покупко-продажба на активите на ЧЕЗ в България, подадоха жалба срещу решението на регулатора да замрази временно производството по оценка на евентуалната сделка.
Мотивът на КЗК е, че трябва да бъде изчакано решението на Върховния административен съд по делото, което същите компании заведоха срещу първото определение на Комисията, според което сделката бе забранена.
Според определението на Административния съд, КЗК правилно е спряла производството по преписка № КЗК-1079/2018 г. до окончателното приключване на съдебния спор по адм. дело № 1039/2018 г по описа на ВАС, тъй като не може да се произнесе без яснота относно положението на придобиваната група предприятия на ЧЕЗ, тяхната икономическа сила и значение за пазара, което от своя страна влияе пряко върху извода относно оценката за концентрацията при настъпилото изменение в групата на предприятията, контролирани от придобиващото предприятия, а именно „Инерком България“ ЕАД.
Оспорваното определение на КЗК, е постановено от компетентен орган съгласно чл. 63 от ЗЗК, подписано е от всички членове на Комисията и отговаря на поставените от закона изисквания за съдържание. КЗК не е допуснала съществени процесуални нарушения при постановяване на оспореното решение.
Налице е и съобразяване на целта на закона - да се осигури защита и условия за разширяване на конкуренцията, което е невъзможно без яснота относно положението на всяко едно от предприятия, опериращи на съответния пазар.
Определението на АССО може да се оспори с частна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщението.
Заседанието на ВАС, на което ще бъде обсъдена въпросната жалба, ще бъде през май т.г. Междувременно от ЧЕЗ вече преговарят с India Power и са готови да изоставят сделката с компанията на Гинка Върбакова.