''Разследването за Цацаров е от 2012г., тогава Цацаров беше председател на окръжния съд в Пловдив и кандидат за главен прокурор. Тогава излезе едно дарение в неговата имотна партида, което дарение, той не го беше обявил. Явно тогава това предизвика голям смут и Цацаров тръгна паническа да казва, че не бил надарен, въпреки че ние сме публикували документ и ясните документи от Агенцията по вписванията, в които пише категорично, че фирмата ''Калисто Мати'' е дарител, а Цацаров и съпругата му са надарени, заяви издателят на сайта за разследващата журналистика Биволъ Асен Йорданов в ефира на ТВ Евроком.
Той тръгна да обяснява, че има грешка. Буквално за часове тогава, Имотният регистър беше манипулиран и дарението беше променено на покупко-продажба. Ние поискахме очна оставка с Цацаров, той отказа да дава изявление на нас и се скри. Той участваше в казионните медии, където разговорите бяха предварително организирани и където няма кой да му зададе неудобни въпроси по същество, заяви още Йорданов.
Сега Имотният регистър се срина за около 48 часа и ние видяхме, че въпросната сделката дарение, която след това беше променена на покупко-продажба, при търсене в партидите на Калисто Мати, Цацаров и жена му, сделката не може да бъде открита. Трябва да имаш много специални познания за работа с Имотния регистър, за да я откриеш. Фактът е, че дори след промените, тази сделка излиза поне или повече два пъти под пазарната цена, каза издателят на Биволъ.
В обяснението си Цацаров каза, че въпросният апартамент, който е чисто нов и е в супер центъра на Пловдив, е на данъчна оценка от 25 000 лв, това е 56 квадрата апартамент. Може ли апартамент от 56 квадрата да струва по данъчна оценка 25 000 лв и да бъде купен за скромната сума от 41 000 лв? Твърденията си можем да докажем във всеки съд. Излиза, че той е правил множество симулативни сделки. Симулативна сделка означава сделка, която не е направена на реална цена'', допълни Асен Йорданов.