България е избрала високоспособен, съвременен модел на F-16. “С него тя ще стане още по-надежден партньор и ще намали зависимостта си от руски военни съоръжения, както и ще допринесе за укрепване на регионалната и собствената си сигурност. Покупката на F-16 ще гарантира на българските пилоти и всички служещи във ВВС да продължат традицията на смелост и върховни умения. Ще работим по този проект за засилване на българоамериканското стратегическо партньорство. Тази покупка е свидетелство за общите ни цели и за общото ни желание да сме по-силни заедно”, каза по време на пресконференция, на която бяха представени възможностите на новия боен самолет F-16 block 70, Джъстин Фридман шарже д'афер към посолството на САЩ в България. Той подчерта, че най-важното нещо което трябва да се запомни по отношение на сделката е, че този процес е абсолютно прозрачен и от гл.т. на българското правителство, и това на САЩ. “Много усилия бяха положени да се погрижим пакетът да отговаря на българските нужди и според мен той отговаря на нуждите на България към момента и за дълъг период напред за мисиите, които България изпълнява”, уточни Фридман.
Американската страна въведе уточнение и по отношение отстъпката в цената, която България получава във въпросната сделка. “Самолетите, които ще получи България, в техническия смисъл на думата, ще бъдат купени от правителството на САЩ, за да ги дадем съответно на България за 1.256 млрд. USD. Българското правителство одобри сума под тази, като очакваше правителството на САЩ да плати разликата. Технически правителството на САЩ всъщност плаща само това, което е решено, а другите пари се гласуват от Конгреса като помощ за оборудване и повишаване възможностите на нашите партньори за оперативна съвместимост с НАТО”, уточни Фридман и допълни, че между 46 и 60 млн. USD ще е разликата, която ще бъде добавена от правителството на САЩ с одобрение на Конгреса. Разликата в цената по никакъв начин не променя техническите параметри на самолетите, които България ще получи.
Новите самолети изискват и въвеждането на 3D радарни системи. Дали САЩ ще спомогнат за модернизирането на сега действащите у нас радари беше сред дискутираните въпроси. “Това е решение на правителството на България. Доколкото разбирам радарите са също в списъка на приоритети. България сериозно се е заела с това да модернизира отбраната си. Ако някой ни поиска финансова помощ ще го обсъдим, но решението е на България. Ние сме само съюзник и предлагаме подкрепа, но решенията се вземат от правителството на България”, уточни Фридман.
Към момента 29 държави ползват самолети F-16, като тук ще се добави и България. На България се предлагат пълни възможности земя-въздух, въздух-въздух. F-16 може да носи всички въоръжения, които са налични в света. Постигната е пълна оперативна съвместимост с изискванията на НАТО още от първия ден на експлоатация на машините.
Планът е първият самолет да бъде завършен декември 2022 г. и да бъде доставен, за да може на него да се обучават българските техници, авиоинженери и през 2023 г., когато пристигнат първите самолети от първия ден да могат да работят с тях и да са свикнали с експлоатацията. Американската страна работи с българските ВВС обучението на пилотите да започне през 2021 г. и да приключи през 2023 г.