Над 150 са складовете за утализация на боеприпаси в страната. Само три-четири фирми обаче имат разрешение за обезвреждане. По договор, сключен с министерство на отбраната, "Милитъри продакшън" е трябвало да унищожи около 390 тона боеприпаси за шест месеца.
Това съобщи по БНТ комисар Божидар Василев, директор на сектор "Контрол над общоопасните средства" в ГД "Охранителна полиция". По думите му от първи януари до този момент са извършени пет проверки, които не са констатирали нарушения.
Василев обясни, че складовете по принцип имат капацитет и той не трябва да се надвишава по никакъв начин, така че боеприпасите се теглят периодически от складове на МО и се дават за утилизация.
В тази фирма, в която станаха взривовете край Петолъчката, не се откарват целите количества, а по определен график, тъй като фирмата е сключила договор с Министерството на отбраната, който е ясен и точен.
Това са конвенционални боеприпаси, в тях няма нищо опасно химически, биологически или друг състав, който да застраши живота на населението или на околната среда. При тези боеприпаси има пълно изгаряне на състава им, заяви още комисар Василев.
За това, което предстои Василев посочи, че взривовете се засичат 24 часа след последния взрив и тогава могат да се предприемат мерки. "Последният взрив, който е констатиран и още 24 часа трябва да се изчака дали няма да има други, тъй като в епицентъра на взривовете температурата по всяка вероятност е изключително висока", допълни Василев.