4-милиметрови стъкла на оранжерии с царевица и домати са напълно изпочупени след градушката с големина на яйце, която падна в село Ягодово, за която съобщихме вчера.
„Хората пристигат в местното кметство, което им издава бележки за продължителността на градушката. Документите ще послужат пред застрахователните компании, за да възстановят щетите”, заяви кметът на община „Родопи” Пламен Спасов.
Той държи постоянна връзка с областния управител Здравко Димитров, като ситуацията все още се анализира, а щетите пресмятат.
Почти 80% от продукцията в нивите край Ягодово е унищожена.
Известен агроном съветва производителите да напръскат културите, асмите и овошките с медни препарати, за да стопират бялото гниене, което се активира на мястото, където е ударено растението. В рамките на 12 часа процесите по гниене могат да се стопират.
„Не скубете доматите, пиперите и краставиците поне седмица, защото растенията могат да се съживят, тъй като имат хубава коренова система”, съветва още агронома.
Основен проблем е, че местните производители не са застраховали продукцията и оранжериите си, за да покрият нанесените щети.