Ситуацията в Близкия изток е доста напрегната, всички виждаме това. В Ирак имаме двама офицери, но те не участват в бойна мисия, а в обучение. Ако има решение за изтегляне на всички страни-членки на НАТО от региона, ще се изтеглим и ние. Така че имаме план за евакуирането на нашите двама офицери. Към момента няма опасност за техния живот и здраве. Това сподели пред журналисти министърът на отбраната Красимир Каракачанов по повод обтегнатите отношения в Близкия изток след покушението на иранския генерал Сюлеймани, съобщи Novini.bg
,,Ситуацията там крие много рискове. Ако стане едно тотално изтегляне от Ирак, това ще означава възобновяване на конфронтацията между трите основни общности - сунити, шиити и кюрди. А знаете, че ''Ислямска държава'' се запълваше предимно от сунитската част сред иракчаните. Мнозинството са шиитите, които гледат със симпатии на Иран, а Иран ги подпомага. Това означава възраждане до някаква степен влиянието на ''Ислямска държава'', защото аз дълбоко се съмнявам, че иракските сили за сигурност са в състояние сами да се справят с този въпрос, както и Сирия не можа да се справи'', отбеляза още военният ни министър.
,,Тези няколко дни ще стане ясно дали напрежението ще продължи да ескалира или ще се намери вариант за връщане към някаква по-спокойна ситуация. Лично аз не съм оптимист'', допълни той.
,,Ивица Дачич хубаво пее, може би по-добре пее, отколкото се изказва политически, защото това негово изказване не е изолирано и не е първото. Последните месеци зачестиха не съвсем уважителните изказвания на сръбски политици по отношение на България и то без основание. Това че България се грижи за своите сънародници е наше задължение. След като нашите сънародници недоволстват в Сърбия, значи има някакъв проблем, но агресивният тон спрямо България се засилва и това прави впечатление. Като вземем предвид и амбициите за едно сериозно превъоръжаване и изказването преди около половин година на сръбския военен министър, че Сърбия се стреми към въздушно превъзходство на Балканите и ако се върнем малко назад в историята, може би няма да направим най-спокойния анализ'', коментира Каракачанов последното изказване на сръбския външен министър Ивица Дачич.
,,Тези българи в Западните покрайнини до 1944 година бяха подложени на един геноцид, като нямаха правото да се наричат българи и да носят български имена. Така че политиката, която Сърбия води след края на Югославия към това население, е към неговото изселване оттам по икономически причини, което не бих го нарекъл политика на добросъседство'', завърши министър Каракачанов.