Три са възможностите в настоящия момент: правителството остава, подава оставка или в рамките на този мандат се формира друг кабинет“, заяви вицепремиерът Томислав Дончев в „Лице в лице“.
Върху кой вариант ще се спрат в ГЕРБ ще стане ясно след няколко дни, защото е „хубаво“ първо да мине Европейският съвет.
Трудно е решението да се намери баланса между гражданския мир и да не вкарваме страната в политически хаос, смята Дончев, но също така е категоричен, че трябва да се „слуша площадът“, не провокаторите и агитките, а тези, които протестират истински, водени от „гнева и разочарованието“.
„Това е тема, която ще съществува и при този и при следващият и при по-следващият кабинет“, смята Дончев, според когото в основата на протеста е изгубеното чувство за справедливост
Вицепремиерът категорично отрече слуховете, че може да замести Бойко Борисов на министърпредседателския пост.
„Не бих искал да приличам на премиера Орешарски, нормално е лидерът на спечелилата изборите партия да сформира правителството“, заяви Дончев
Иронията е, че (ГЕРБ) имаме интерес от бързи избори веднага, но държавният интерес е друг, заяви вицепремиерът, който заяви, че му е „неприятно да го виждат в ролята на някой, който се е вкопчил в стола си и във властта“. Също така заяви обаче, че и трите обсъждани варианти за бъдещето на правителството са лоши.
Вицепремиерът коментира и някои от енергийните проекти в нашата страна.
„Имаше съобщение от САЩ по отношение на „Турски поток“. То не е много ясно, защото "Турски поток" е в Турция. Тръбата, която се строи в България е разширение на местната газопреносна мрежа. Това не е руска инвестиция, а на „Булгартрансгаз“.
Дончев заяви, че премиерът не е обсъждал на срещата си с посланика на САЩ Херо Мустафа този газов проект при тяхната среща.
Очаква се по-късно тази вечер това решение, което ще бъде взето във Вашингтон да бъде оповестено и да имаме повече конкретика от информацията, с която разполагам е ясно това – ще има санкции за компаниите, които участват в строителството на „Турски поток“, разкри Дончев.
Това е възможно да се отнася до нас, възможно е и да не се отнася, каза Дончев.
Вицепремиерът каза, че някои от колегите му, а и той се чувстват обидени от квалификациите "мутри", които се чуват от протестите. "Ами аз, аз каква мутра съм?", попита Дончев.