Възмутен посетител на античната римска вила "Армира", която се намира в близост до Ивайловград, отбеляза как се опазват ценните мозайки, открити там. Оказва се, че на терена на паметника от национално значение са позволени сватби. Ето какъв е и разказът на Димитър Иванов във фейсбук:
Тоталната простащина просто ни залива отвсякъде! Вила ”Армира” е най-богатият и пищно украсен римски дворец, открит по нашите земи, паметник на културата с национално значение. До момента европрограмата ”Регионално развитие” е финансирала рехабилитацията на обекта с 1.8 милиона лв. и се планира до 2022 да бъдат изразходвани още средства на данъкоплатци.
Отделно от външното финансиране, общината на Ивайловград е определила входна такса 10 лв. за всички посетители. За деца, ученици и пенсионери намаление няма. Не знам за по-висока такса на музей в България. Аферим, за семейство с две деца плащаме 40 лв.
Още на влизане уредничката ни предупреждава, че след 30 мин в залата на музея ще има граждански брак, но ние "можем" да останем и да разглеждаме. Явно някой от местните велможи спазваше парвенюшкия стил да се жени в имението на римски аристократ.
И си заприиждаха сватбари най-свободно, затракаха токчета по мозайките от IV век...
Гостите се разполагаха, както им е удобно.
Аз обаче направих скандал.
Попитах водещия церемонията кое е длъжностното лице и защо допуска посетителите да стъпват върху артефактите. Оказа се, че пред мен стои кмета на Ивайловград (Диана Овчарова, 3-ти мандат ГЕРБ), която ми заяви, че не е моя работа да следя за спазването на правилата. Аз съответно ѝ възразих, че при отсъствие на длъжностни лица, тази функция се поема от гражданите. И после си казахме още неща на висок тон и накрая тя каза във въздуха "повикайте охрана", явно забравила, че не е в кметския си кабинет. Някои сватбари я подкрепиха със "сега не е момента да се правиш на оргинален". По-съвестните обаче отстъпиха от мозайките и се подредиха по обходните пътеки. Но кметицата им съобщи, че тези мозайки са много здраво залепени и са обработени със специални материали, т. е. всичко си е ок. Пък и явно си ги имаше за бащиния. Хората отново се за разхождаха по тях.
Церемонията можеше да започне.