Министерството на външните работи на България обяви още един руски дипломат за персона нон грата и поиска правоохранителните органи на Руската федерация да окажат пълно съдействие на българските власти в разследването на взривовете в български оръжейни складове, където имаше и унищожени веществени доказателства. Прокуратурата изнесе тези данни в последните дни и това отново повдигна доста въпроси.
Темата в предаването "Денят започва" по БНТ коментира вицепрезидентът на Атлантическия клуб Елена Поптодорова. По думите ѝ това е малко закъсняла реакция от българска страна след случая с отравянето на Скрипал, когато ние свенливо отказахме да говорим по случая, както и да предприемем действия. Всички останали дипломати, около 160 души, бяха експулсирани от страните от Европейския съюз.
Тя определи и сегашните ни действия като скромни на фона на разкритията за действията на руската страна и по-специално на военното ѝ разузнаване на българска територия.
С гоненето на дипломати ще се продължава, докато има поводи за това, подчерта Поптодорова.
"Очевидно Русия използва наши уязвимости. Българската слабост е тази дълго култивирана безусловна, безкритична вяра в това, че Русия е крайното добро", посочи тя.
Ние трябва да си сложим едни добри защитни граници - напълно уважително, и през тях да разговаряме с Русия, отбеляза Поптодорова. Трябва да разговаряме с категоричност, която да не преминава през сантименталността на религия, на русофилство, на славянство и т.н.