Лидерът на "Демократична България" Христо Иванов отвърна на атаката на лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов.
Лидерът на ИТН нападна остро Христо Иванов като изброи защо той не би бил подходящ за министър-председател, ако хипотетично бил предложен за такъв.
Ето целия отговор на Христо Иванов, публикуван във фейсбук:
Вчера подарихме на ИТН колекция от пропагандните пасквили, които Пеевските медии публикуват с години срещу нас и днес г-н Трифонов вече ги ползва по предназначение. Това не е изненада - във всеки момент, в който ИТН се сблъскат с принципни аргументи, за които нямат отговор, те преминават към яростна лична агресия. Атаките с тези опорки не са ни спирали през всички тези години, няма да ни впечатлят и сега.
Интересно е друго, г-н Трифонов принципно е прав: биографиите на кандидатите за министерски постове са ключов въпрос. От тях хората могат да разберат дали един кандидат има капацитета да носи огромното обществено доверие, което се изисква за заемане на тези постове.
Това се опитвахме да обясняваме и ние през цялото време на неговите сценаристи: не можем да инвестираме гласуваното ни доверие в кандидати, без да ги подложим на много внимателна предварителна преценка. Нещо, което досега се струваше скандално на ИТН до там, че го нарекоха предателство. Добре е, че са почнали да разбират, че всъщност би било предателство към избирателите, ако не направим такава преценка.
Ако процесът на преоткриване на правилата на политическия живот от страна на ръководството на ИТН продължи в същото направление, може и да разберат и другите неща, които им казвахме: не може да се опитваш да налагаш диктат, особено ако имаш само 65 гласа; когато ти трябва подкрепа, трябва да си готов да даваш отчетност; плаващите мнозинства са рецепта за безотговорност и корупция; няма парламентаризъм, когато решенията се взимат от някой, който не е нито в парламента, нито пред медиите.. Остава това политическо съзряване да се случи навреме, за да не бъде пропиляна и възможността за третия мандат…
ИТН влезе в политиката на крилете на Референдума от 2016 г. с обещанието за мажоритарни избори в два тура.
Предадоха ли идеята в два последователни парламента? Линк към резултатите от анкетата