Депутатите обсъждат редакция на проекторешението на мораториума върху цените на тока, водата и парното, което вчера бе гласувано с дата 1 януари 2021 г. Мнозинството днес предлага мораториумът да влезе в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник" и да е валиден до 31 март 2022 г.
На старта на дискусията ГЕРБ се оправдаха с БСП за вчерашното си предложение за мораториум със задна дата, съобщават от dir.bg.
"Мъглата започва да се размърдва и зад нея се вижда още една мъгла", заяви Биков и попита кой ще готви новите енергийни мерки през следващите три месеца - правителството, министърът на енергетиката или временната комисия. Той призова в НС да дойде или премиерът, или енергийният министър, или началникът на кабинета на Кирил Петков, за да обяснят каква им е концепцията по озаптяването на цените и какви мерки ще предприемат.
"Като виждам как с лека ръка се налагат мораториумите от днес за утре, не може така да налагаме мерки... Ама не знаем кой ще носи отговорност. Един съвет - виждам, че сте тръгнали след БСП. БСП могат само да ви докарат до някакъв фалит", предупреди депутатът от ГЕРБ.
"Ние слушахме Гьоков и Нинова и предложихме, а вие всичките го приехте, моля ви, ако трябва да дойде министърът на енергетиката, да дойде и да каже утре ще правим това, на 31 март очакваме такъв резултат, реално този мораториум е до 1 юли, защото тогава се променят цените, коментира Биков.
От БСП парираха атаката. "Учудвам се на вашата наглост", реагира Георги Свиленски. Председателят на ПГ на левицата обвини ГЕРБ, че именно те са докарали държавата до днешното ѝ състояние. "И ситуацията, в която докарахте бизнеса - да не може да си плаща тока, гражданите да не могат да си плащат. Вие доведохте до фалит държавата. Вчера кой предложи този мораториум да е от 1 януари? БСП, ИТН, ПП или вашият председател? И заставате тук и казвате кой да носи отговорност? Няма да позволим да хвърляте вашето невежество вашата некомпетентност върху управлението", изригна Свиленски.
От ДПС пък директно предложиха отмяна на мораториума и обвиниха мнозинството в лобиране, като посочиха кой ще спечели от това. "Знаете ли на кого са големите фотоволтаични централи? И ГЕРБ го знаят, и вие го знаете. Ако искате да им дадете на големите зелени централи 250 милиона за три месеца, но този път няма да е от незнание, ще сте дали пари на американските централи, на Прокопиев и другите", предупреди Рамадан Аталай от ДПС. Той обвини пленарната зала, че е прогонила инвеститорите за половин година напред. Не може да се налагат мораториуми, те са за банановите републики, констатира той.
Депутатите подеха инициатива и за преброяване кой има бизнес с ВЕИ с взаимни обвинения за конфликт на интереси.
От "Възраждане" обявиха, че 160 депутати в пленарната зала имат такава връзка. "Тук има 160 депутати, свързани с ВЕИ. Това, на което е подложен българският бизнес, е геноцид, крайно време е да бъде прекратен и да кажем, че износът на АЕЦ трябва да се пренасочи към българския пазар, за да подкрепим както бизнеса, така и всеки един частен потребител", апелира Цончо Ганев.
По повод връзките с ВЕИ Тома Биков декларира от трибуната, че няма такъв конфликт на интереси и призова всеки оратор след него да го направи, както и членовете на временната комисия за енергийната криза.
От БСП пък направо призоваха да стане прав всеки депутат, който няма отношение към бизнес със "зелена енергия". Докато Манол Генов правеше предложението, на микрофона на трибуната се чу мобилен звън и на подвикванията, че сигурно му се обажда вицепремиерката, депутатът отвърна: "Не е Корнелия, друг е". Генов призова: "Който няма участие във ВЕИ, да стане прав".