Отидете към основна версия

1 912 2

Енергетици скочиха срещу свалянето на цената на тока

  • енергетиката-
  • електроенергията-
  • организации

Няколко неправителствени енергийни организации разпратиха открито писмо до институциите в страната и до медиите, с което се противопоставят на анонсираното от правителството предстоящо намаляване на цените на електроенергията, аргументирайки своята позиция. В обръщението се казва:

"Водени от загриженост за енергийното бъдеще на България, изразяваме несъгласието си с устойчиво наложилата се практика енергетиката да бъде употребявана като инструмент за решаване на социални и обществено‐политически проблеми и като обект на безконечни криминални хроники.

Свидетели сме на втората за тази година поръчка от страна на правителствата към независимия енергиен регулатор за намаляване на цената на електроенергията ‐ след 7‐процентовото намаление на цените за бита през месец март, сега се предлага намаляване на всички регулирани цени с нови 5 процента. Доказателства за
подобни популистки решения има и в другите сектори на енергетиката – топло‐ и газоснабдяване.

На фона на вече публично известните данни за лавинообразно нарастващ дефицит в електроенергийната система, оценяван от енергийния регулатор на 1,5 милиарда лева, подобна мярка изглежда парадоксална. Чрез планираното намаляване на цените дефицитът ще се увеличи с още 10% или със 150 млн. лв., което ще задълбочи още повече енергийния колапс, вътрешната задлъжнялост и напрежението между компаниите в сектора.

Друга вредна посока на усилия са подготвяните спешни промени в законодателството с мотива, че те са „единствената възможност да бъдат намалени цените“.

Процедурата по представянето на „новия ценови модел на ДКЕВР“ е следващо доказателство за прибързаността, непрозрачността и неаргументираността на вземането на решения в сектора. Няма как преместването на добавките за зелена, комбинирана и кафява енергия от цената за пренос към цените на производителите да намали общата сума на необходимите за системата приходи.

Зад математическите формули за определяне на цените стоят енергийни компании и потребители, които искат да знаят какво конкретно ще се промени за всеки един от тях. А такива отговори няма.

Само преди два месеца българското правителство призова Европейската комисия и Световната банка да направят анализ на ситуацията в енергийния сектор и да препоръчат спешни мерки и действия. Вместо да бъдат чути и осмислени техните препоръки, ДКЕВР, МИЕ и парламентът предлагат промени, които са в съвършено
друга плоскост и отдалечават още повече нашата електроенергетика както от справедливите и прозрачни пазарни взаимоотношения и цени, така и от европейското законодателство.

Прибързаните изменения и в останалите сектори на енергетиката, които са по‐скоро имитация отколкото реални действия, също не решават проблемите, а ги заменят с нови, водещи до още по‐тежки последствия с дългосрочен характер. Пример за това е липсата на реална конкуренция на газовия пазар.

Инструментът за търговия, залегнал в “новия ценови модел”, който може да бъде наречен „всичко чрез НЕК“ няма да проработи. Връщането към отречения модел на „единствен купувач“ няма да срещне одобрението на Европейския съюз и е в конфликт с поетите от страната ангажименти за либерализация на пазара, за което
вече закъсняваме и ще бъдем санкционирани. Отрасълът още по‐силно ще се монополизира и вместо интеграция на пазара ще станем свидетели на нова сегментация и въвеждане на хибриден модел, при който не само клиентите на регулирания, но и тези на свободния пазар вместо право на избор на доставчик ще
получат задължителен доставчик в лицето на НЕК. „Скриването” на добавките в обща “единна” цена едва ли е пътят към прозрачност на цените и накърнява правото на потребителите да знаят на кого и за какво плащат.

Убедени сме, че в енергетиката няма системен проблем. Проблемите са извън нея, но се решават чрез сектора и така се върви към последователното му ликвидиране. Логично е решаването на социалните проблеми да става чрез повишаване на доходите на базата на устойчив икономически растеж и целенасочена социална
политика, но не и чрез все по‐ниски цени, които декапитализират енергийните дружества и застрашават енергийната сигурност, като стимулират неефективното потребление на енергия и повишаването на енергийната неефективност.

Опасяваме се, че институциите абдикират от задълженията си да гарантират реализацията на дългосрочните стратегически приоритети и цели на България и си присвояват излишен и вреден популизъм. Няма прозрачност в механизмите за вземане на решения, няма предвидимост в це11новите и регулаторни решения, липсва експертната среда за създаване на активна политика за промяна.

В тази среда гласът на професионалистите от сектора заглъхна. Енергетиците би трябвало да върнат мястото си на компетентен и уважаван съветник и участник в дебата и от пасивен обект на популистки действия да се превърнат отново в гарант за професионални решения.

Настояваме всички решения за бъдещото развитие на електроенергетиката да се вземат в диалог с експертите от сектора в резултат на анализ и в съответствие с европейските практики и препоръки. Настояваме промените в енергийното законодателство да се случват след ясна и публична оценка на въздействието им", апелират енергетиците.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове